.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Gospodarstwo, renta strukturalna, zachowek

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 29.07.2015

Jest nas 3 braci, ja jestem najstarszy; 6 lat temu otrzymałem gospodarstwo rolne (duży budynek gospodarczy wraz z 20 ha ziemi) w darowiźnie od rodziców, którzy odchodzili na rentę. Część tych hektarów jestem zobowiązany przepisać na średniego brata. Właśnie z nim prowadzę gospodarstwo. Trzy miesiące temu zmarł ojciec, mama nadal żyje. Najmłodszy brat, który otrzymał dom rodzinny wraz z działką oraz prawie 2 ha ziemi, zaczyna domagać się zachowku. Czy ma do tego prawo? Czy gdybym odsprzedał gospodarstwo wraz z ziemią bratu, z którym razem pracuję, czy to pozbawiłoby młodszego brata argumentów, aby starać się o zachowek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Otrzymał Pan swoje gospodarstwo od rodziców umową o przekazanie gospodarstwa rolnego w zamian za przyznanie świadczeń emerytalno-rentowych. Taka umowa w świetle prawa, mimo braku odpłatności, nie jest darowizną. To bardzo ważny i doniosły fakt przy dochodzeniu roszczeń opisanych przez pana. W istocie nie jest to roszczenie o zachowek, bowiem takie roszczenie wymagałoby istnienia testamentu. Tymczasem przy darowiznach mamy do czynienia z zaliczeniem darowizny na poczet schedy spadkowej – mówiąc po ludzku na stan majątku spadkowego po zmarłym dolicza się darowizny, które wykonał za życia, zaś w których nie zastrzeżono, że mają nie być wliczane do schedy spadkowej. Natomiast Pan napisał, że to nie była darowizna. Dla pewności proszę, aby Pan co do tego upewnił się, analizując treść aktu notarialnego. Jeżeli więc otrzymał Pan gospodarstwo w drodze przekazania za rentę KRUS, to nie będzie ono wliczane w poczet schedy spadkowej. Natomiast bardzo ciekawie w tej sytuacji wygląda darowizna na rzecz młodszego brata, który także otrzymał majątek. Jeżeli uczyniono to w formie darowizny, to otrzymany przez niego majątek wchodziłby w poczet schedy spadkowej przy wyliczeniu wartości spadku po zmarłym ojcu.

 

Dlatego też z bratem, który wraz z Panem prowadzi gospodarstwo rolne, może się Pan podzielić, ale to nie jest przymus i nie wpływa na zaliczenie lub nie otrzymanego majątku do spadku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl