Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Gospodarstwo przekazane synowi, obowiązki wdowy wobec teściów

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.01.2018

W latach 90-tych XX w. teściowie przekazali gospodarstwo rolne dla syna, w zamian dostali od państwa emerytury KRUS. Syn zmarł nagle i gospodarstwo przejęła synowa, która ponownie wyszła za mąż. Czy teściom coś się od synowej należy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

W pierwszej kolejności należałoby się pochylić nad treścią księgi wieczystej lub umową o przekazanie gospodarstwa rolnego na rzecz syna. Nie można bowiem wykluczyć ustanowienia w umowie o przekazanie gospodarstwa rolnego ograniczonego prawa rzeczowego na rzecz Pana teściów. Wówczas mielibyście do czynienia ze służebnością osobistą, która obciążałaby nieruchomość bez względu na to, w czyim władaniu by pozostawała.

 

Wyraźnie podkreślić należy, że nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista), tj. nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

 

Stosownie do treści art. 298 – zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych. Zachodzi zatem pytanie, jaki zakres, a przede wszystkim czy w ogóle, został ustalony w treści umowy przeniesienia gospodarstwa na syna teściów. Nie ma przy tym znaczenia, czy synowa godziła się na taki zapis, czy też nie. Dopóty teściowie żyją, a na ich rzecz jest ustanowiona służebność osobista, to obciąża ona nieruchomość bez względu na to, kto jest jej właścicielem.

 

Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego. Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania.

 

Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletniości. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi.

 

Jak wskazuje się w doktrynie „zakres i sposób wykonywania służebności osobistej określa przede wszystkim umowa stron, a dopiero w braku postanowień umowy stosuje się kryterium osobistych potrzeb uprawnionego, wynikających z rodzaju służebności, zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych, które w warunkach wiejskich odgrywają dużą rolę, zwłaszcza przy wykonywaniu służebności mieszkania i innych służebności o charakterze przeważnie alimentacyjnym, na rzecz starszych wiekiem rolników. Kryteria te są zmienne i zależne od okoliczności faktycznych występujących w sprawie.”*

 

Reasumując, należy ustalić numer księgi wieczystej nieruchomości, a następnie sprawdzić, czy w jej Dziale III jest na rzecz teściów zapisane ograniczone prawo rzeczowe.

 

 

 

 

* Rudnicki Stanisław, Najnowsze wydanie: Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe. Warszawa 2007, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie VIII) ss. 584

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - 7 =

»Podobne materiały

Zwrot darowizny wobec nieporozumień pomiędzy darczyńcą a obdarowanym

Przeszło 10 lat temu notarialnie przepisałem mieszkanie w formie darowizny na kuzynkę. Dokument ten wprawdzie nie zawiera uwagi, że kuzynka zobowiązuje się do opieki nade mną, ale zobowiązała się do tego, jak i do płacenia za mieszkanie, w obecności notariusza. Wyjechała i w 

 

Możliwość przywrócenia służebności mieszkania

Mój ojciec od wielu lat mieszka w domu jednorodzinnym, który był jego własnością i jest tam zameldowany. 10 lat temu sprzedał ten dom swojemu synowi, a na niego została ustanowiona służebność mieszkania do śmierci. Syn jednak popadł w długi, dom został zlicytowany – kupił go mój kuzyn. Ustanow

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »