.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Gospodarstwo dla wnuka - czy dzieciom należy się zachowek?

Ojciec ojca mojej mamy (mój pradziadek) zapisał gospodarstwo rolne bratu mojej mamy, czyli swojemu wnukowi, gdy ten miał 7 lat. Pradziadkowie pominęli w spadku trójkę swoich dzieci. Ojciec i matka mojej mamy (czyli moi dziadkowie) byli prawnymi opiekunami gospodarstwa do czasu uzyskania pełnoletniości przez brata mamy. Ten po skończeniu 18 lat otworzył testament i stał się prawowitym właścicielem spadku. Mama mieszkała tam od urodzenia. Ostatni z rodziców odszedł 3 miesiące temu. Czy należy się mamie zachowek po rodzicach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Gospodarstwo dla wnuka - czy dzieciom należy się zachowek?

Komu należy się zachowek?

Sprawa, którą Pani opisuje, jest dosyć problematyczna głównie dlatego, że chodzi o najbliższą rodzinę i te kwestie nigdy nie należą do łatwych. Ponadto w opisie brakuje istotnych szczegółów co do sposobu przekazania gospodarstwa, dlatego skupię się na zagadnieniu zachowku w kontekście różnych form przekazania gospodarstwa rolnego.

 

Zachowek jest to część spadku należna osobom najbliższym zmarłego niezależnie od tego, kto został przez niego powołany do spadku w testamencie. W praktyce zachowek może być egzekwowany wtedy, gdy zmarły pozostawi testament, w którym albo w ogóle pominie osoby najbliższe, albo zapisze im zbyt małą część majątku. Problem zachowku nie istnieje, gdy osoby do niego uprawnione otrzymają w spadku po zmarłym lub w formie darowizny część majątku równą lub wyższą od tej, jaka należałaby się im z racji zachowku. Zgodnie z treścią art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”.

 

5 lat na dochodzenie zachowku

Co ważne, zgodnie z art. 1007 K.c. roszczenie o zachowek wygasa po pięciu latach od chwili ogłoszenia testamentu bądź otwarcia spadku, a tym jest dzień śmierci. Terminu tego nie można przywrócić, dlatego jego upływ skutecznie pozbawia prawa do dochodzenia zachowku.

 

Natomiast w tym miejscu warto wskazać, że przekazanie nieruchomości bratu Pani mamy przez dziadków w całości w formie dożywocia pozbawiłoby mamę prawa do zachowku. Bowiem dożywocie to czynność odpłatna, gdzie w zamian za nieruchomość musimy powiedzmy opiekować się daną osobą. Tak więc koniecznie należałoby sprawdzić, w jaki sposób zostało przekazane gospodarstwo.

 

Jeśli sytuacja wygląda następująco: nieruchomość należała do dziadków i dali ją swojemu wnukowi, a rodzice Pani mamy (czyli dzieci dziadków) nic z tym nie zrobili przez 5 lat od śmierci swoich rodziców – wtedy niestety prawo do żądania zachowku przez rodziców Pani mamy uległo przedawnieniu i mama też nie może się teraz starać o zachowek.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Michał Berliński

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Studia ukończył w 2015 roku obroną pracy magisterskiej w Katedrze Prawa Pracy o temacie „Zakaz konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy”. Podczas studiów praktykował w kancelariach adwokackich i radcowskich oraz w prokuraturze, udzielał również porad prawnych w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej głównie z zakresu prawa cywilnego oraz rodzinnego. Ukończył aplikację komorniczą w Izbie Komorniczej przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 2018 roku uzyskał pozytywny wynik z egzaminu komorniczego i został powołany na stanowisko asesora komorniczego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Nieprzerwanie od 2015 roku pracuje jako asystent komornika, aplikant, a teraz jako asesor komorniczyi kierownik kancelarii. W 2018 roku ukończył także projekt edukacyjny „Pracownia Liderów Prawa” – program naukowy pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości. Specjalizuje się głównie w prawie cywilnym, rodzinnym, postępowaniu cywilnym oraz egzekucyjnym. Interesuje się również prawem pracy, nieruchomości i ich obrotem, a także prawem nowych technologii i rynkiem e-commerce.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl