
Indywidualne porady prawne
Godziny nadliczbowe w systemie równoważnymAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 10.12.2019 |
Pracuję w systemie pracy równoważnej. Pracodawca za godziny przepracowane powyżej 40 w tygodniu płaci jak za godziny nadliczbowe. Wprowadził też płatne dyżury w sobotę, powołując się na porozumienie z organizacją związkową. Czy to jest zgodne z prawem pracy że otrzymuję wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe? |
![]() Fot. Fotolia |
System równoważnego czasu pracyZgodnie z art. 135 ustawy Kodeks pracy „jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy”.
Równoważenie norm czasu pracy polega na tym, że w pewne dni czas pracy może być dłuższy od ogólnie obowiązującego, a w inne dni może być on skrócony. W ramach ustalonego okresu rozliczeniowego normy krótsze i dłuższe równoważą się wzajemnie, tak że przeciętna norma tygodniowa odpowiada ogólnej normie czasu pracy. „Równoważenie” norm może też polegać na wyznaczeniu pracownikom – w zamian za pracę w przedłużonej normie dobowej – dodatkowych dni wolnych od pracy.
Równoważny system pracy polega więc na tym, ze jednego dnia pracownik pracuje dłużej, innego krócej – ale w sumie 40 godzin w tygodniu. Jednak i w tym systemie czasu pracy może dojść do wypracowania godzin nadliczbowych. Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowychZa pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
Z powyższego wynika, że jeśli dochodzi do wypracowania godzin nadliczbowych, to pracodawca wypłaca pracownikowi dodatek, a w wyjątkowych sytuacjach udziela dnia wolnego. Pracodawca, wypłacając dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny, nie narusza więc prawa pracy. Dyżury wyznaczone przez pracodawcęPracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur).
Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia.
Tak więc wyznaczenie płatnych dyżurów także jest zgodne z prawem. Pracodawca nie łamie Kodeksu pracy ani innych przepisów. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>