Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Gdzie powinno odbyć się dalsze leczenie dentystyczne?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 26.03.2017

Miałam przeprowadzony zabieg implanta w gabinecie stomatologicznym w miejscowości, w której mieszkam, ale lekarzem prowadzącym był chirurg z innego miasta. Na umowie wykonanej implantacji jest pieczątka gabinetu, w którym był wykonywany zabieg (czyli w moim mieście). W tej chwili przebywam za granicą i pojawił się problem z implantem. Umówiłam się tutaj na wizytę kontrolną u specjalisty od implantów. Lekarz stwierdził, że mam stan zapalny wokół wszczepu, i kazał skontaktować się z moim stomatologiem, gdyż konieczny jest zabieg. Niezwłocznie to zrobiłam oraz przesłałam zdjęcia rentgenowskie. Problem polega na tym, że w tej chwili nie do końca rozumiem, jak powinno się odbywać dalsze leczenie i przede wszystkim gdzie. Gabinet odsyła mnie do innego miasta, do lekarza, który wykonywał zabieg. Czy tak ma być?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Postaram się wyjaśnić Pani całą sytuację. Otóż zawarła Pani umowę o świadczenie usług medycznych polegających na zastosowaniu dokładnie implanta.

 

Umowa taka jest umowa porównywalną do każdej innej typu umowy zakupu, o dzieło, zlecenia itd. w tym sensie, że należy ją właściwie wykonać, a z tytułu nienależytego wykonania takiej umowy, druga strona czyli lekarz stomatolog, który podpisał z Panią umowę ponosi odpowiedzialność.

 

Wyjaśnię, iż skoro umowa nie została należycie wykonana, czyli zabieg implantacji nie przebiegł prawidłowo i Pani zgłosiła ów fakt, żądając, jak zakładam, po prostu naprawienia szkody, to lekarz dentysta z Pani miasta ponosi odpowiedzialność względem Pani na podstawie art. 471 Kodeksu cywilnego.

 

Przepis ten mówi, że dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

 

Z kolei lekarz, który ten zabieg wykonywał, w ramach jakichś uzgodnień z lekarzem dentystą z Pani miasta, ponosi względem Pani odpowiedzialności na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego stanowiącego, że kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Z tym lekarzem bowiem nie zawierała Pani umowy.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Gdzie powinno odbyć się dalsze leczenie dentystyczne?

 

Od Pani zależy, od kogo będzie Pani chciała dochodzić naprawienia szkody.

 

Jak rozumiem, na tę chwilę sprawa jest rozwojowa, w tym sensie, że Państwo jakoś polubownie chcecie to załatwić, ale uważam, że skoro Pani miała zabieg w danym mieście i do lekarza, z którym Pani zawarła umowę zwróciła się Pani z „reklamacją usługi”, to właśnie on winien zająć się Pani leczeniem.

 

To nie wynika wprost z żadnego przepisu, ale skoro kieruje Pani swoje roszczenia do lekarza, z którym Pani zawarła umowę, to w tym miejscu winno się odbyć dalsze leczenie, chyba że oczywiście zgodzi się Pani jechać do innego miasta.

 

Niestety ustawa z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta również nie zawiera regulacji co do miejsca spełniania świadczenia stanowiąc jedynie, że pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, a także, iż pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych  z należytą starannością przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych w warunkach odpowiadających określonym w odrębnych przepisach wymaganiom fachowym  i sanitarnym. Przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych osoby wykonujące zawód medyczny kierują się zasadami etyki zawodowej określonymi przez właściwe samorządy zawodów medycznych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Reklama leku OTC dla zwierząt przez sportowca – czy to zgodne z prawem?

Czy lek OTC dla zwierząt może reklamować sportowiec (mistrz Europy w niszowej dyscyplinie związanej z psami), mówiąc: „Polecam, (imię i nazwisko), mistrz Europy w (dyscyplina) – stosuję u swoich zwierząt od lat”? Czy taki sportowiec jest osobą znaną publicznie? Jak brzmi definicja takiej osoby?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »