Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Gdy dziecko nie dokłada starań, aby się usamodzielnić

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 27.12.2016

Płacę 600 zł alimentów na syna, który ma prawie 20 lat, po raz drugi nie zdał do kolejnej klasy szkoły zawodowej z powodu dużej liczby opuszczonych i nieusprawiedliwionych lekcji. Zaczął czwarty rok chodzić do tej samej szkoły i jest nadal w drugiej klasie, dorabia sobie jako kucharz w restauracji. Chciałbym uchylić alimenty na niego, ponieważ syn specjalnie nie chodzi do szkoły, żeby tylko mieć podstawę do otrzymywania alimentów, ale się nie uczy, żeby zdobyć zawód i się usamodzielnić.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy podchodzi do tematu alimentacji dzieci w sposób następujący:

 

„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

(…)

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

 

Oznacza to, że powinien Pan być w stanie wykazać w swym pozwie, że dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania samodzielności. Z drugiej zaś strony dziecko zarobkuje, co poprawia jego sytuację. Nie wiem natomiast, jak wygląda na przestrzeni czasu Pana sytuacja. Jeżeli bowiem zaistniało coś, co obniża Pana możliwości zarobkowe i majątkowe, prowadząc do tego, że alimenty są nadmiernym uszczerbkiem – to warto także w tym zakresie podjąć próbę wykazania dowodów. W praktyce – pozwy tego rodzaju jednak w większości są oddalane. Sądy tłumaczą, że przecież dziecko nadal nie jest samodzielne. Jednakże – szczerze mówić – każdy przypadek jest inny i nie można generalizować. Natomiast niesamodzielność jest regułą, która doznaje wyjątku w postaci braku starań. Warto to uwydatnić w pozwie i odpowiednio wyeksponować. Bowiem niejednokrotnie mam wrażenie, że pozew, który sąd oddala, był po prostu napisany bez przekonania i według jakiegoś sztywnego szablony. Roszczenia były zasadne, ale zabrakło w uzasadnieniu wykazania i uprawdopodobnienia tychże przesłanek, które decydować mają o obniżeniu lub ustaniu alimentacji.

 

W razie potrzeby służę pomocą w przygotowaniem pozwu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus 10 =

»Podobne materiały

Możliwość ponownego podwyższenia alimentów

Ja i mąż mamy dwójkę dzieci, w tym jedno niepełnosprawne. Mąż ma też jedno dziecko z poprzedniego związku, płaci na nie alimenty. Ja nie pracuję, a zarobki męża wynoszą ok. 2000 zł netto na miesiąc. Jego była partnerka wniosła o podwyżkę alimentów – czy sąd może ją orzec? Jak tego un

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »