Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Francuski Kodeks pracy

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 27.12.2011

Pracuję we Francji, mam umowę na stałe, obowiązuje mnie miesięczne wypowiedzenie. Obecnie przebywam na 6-tygodniowym urlopie i chciałbym złożyć wypowiedzeniem. Czy mogę wysłać listem poleconym wypowiedzenie oraz zwolnienie lekarskie do końca trwania umowy? Czy to będzie zgodne z francuskim Kodeksem pracy?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ma przeszkód, by złożył Pan wypowiedzenie (fr. préavis) listem poleconym, a następnie wysłał pracodawcy zwolnienie lekarskie (również listem poleconym).

 

Bieg okresu wypowiedzenia liczy się od dnia powiadomienia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy (fr. notification de la rupture du contrat de travail) i nie ulega przerwaniu w przypadku choroby, chyba że choroba ma związek z pracą lub jest wynikiem wypadku przy pracy.  

 

Przedłożenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego w okresie wypowiedzenia nie spowoduje wydłużenia okresu wypowiedzenia. Wskazał na to Sad Najwyższy (Cour de cassation Chambre socjale) w wyroku z dnia 28.06.1989 r., N° de pourvoi: 86-42931, mówiąc „un préavis qui, en raison de son caractère préfix, ne pouvait être prolongé de la durée d'indisponibilité médicale de la salariée” („okres wypowiedzenie umowy o pracę, ze względu na fakt iż jest ustalany z góry nie może zostać przedłużony o okres niewykonywania pracy z powodu choroby”).

 

Niewykonywanie pracy z powodu choroby nie rodzi również dla pracodawcy żadnych roszczeń z powodu faktu, że pracownik w okresie wypowiedzenia nie wykonuje pracy.

 

W okresie wypowiedzenia na skutek wypowiedzenia umowy przez pracownika (fr. démission) pracownik ma prawo do wynagrodzenia (fr. salaire) lub odszkodowania (fr. indemnité compensatrice de préavis), jeżeli pracodawca zwolni go z wykonywania pracy.

 

Pan w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim (fr. arret maladie) będzie miał jedynie prawo do zasiłku chorobowego (fr. indemnités journaliereres) wypłacanego przez zakład ubezpieczenia społecznego (fr. securité sociale).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + 5 =

»Podobne materiały

Zabezpieczenie finansowe agencji pracy tymczasowej we Francji

Jakie jest wymagane we Francji zabezpieczenie finansowe dla agencji pracy tymczasowej otwartej na terenie Polski?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »