Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Francuski Kodeks pracy

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 27.12.2011

Pracuję we Francji, mam umowę na stałe, obowiązuje mnie miesięczne wypowiedzenie. Obecnie przebywam na 6-tygodniowym urlopie i chciałbym złożyć wypowiedzeniem. Czy mogę wysłać listem poleconym wypowiedzenie oraz zwolnienie lekarskie do końca trwania umowy? Czy to będzie zgodne z francuskim Kodeksem pracy?

 

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie ma przeszkód, by złożył Pan wypowiedzenie (fr. préavis) listem poleconym, a następnie wysłał pracodawcy zwolnienie lekarskie (również listem poleconym).

 

Bieg okresu wypowiedzenia liczy się od dnia powiadomienia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy (fr. notification de la rupture du contrat de travail) i nie ulega przerwaniu w przypadku choroby, chyba że choroba ma związek z pracą lub jest wynikiem wypadku przy pracy.  

 

Przedłożenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego w okresie wypowiedzenia nie spowoduje wydłużenia okresu wypowiedzenia. Wskazał na to Sad Najwyższy (Cour de cassation Chambre socjale) w wyroku z dnia 28.06.1989 r., N° de pourvoi: 86-42931, mówiąc „un préavis qui, en raison de son caractère préfix, ne pouvait être prolongé de la durée d'indisponibilité médicale de la salariée” („okres wypowiedzenie umowy o pracę, ze względu na fakt iż jest ustalany z góry nie może zostać przedłużony o okres niewykonywania pracy z powodu choroby”).

 

Niewykonywanie pracy z powodu choroby nie rodzi również dla pracodawcy żadnych roszczeń z powodu faktu, że pracownik w okresie wypowiedzenia nie wykonuje pracy.

 

W okresie wypowiedzenia na skutek wypowiedzenia umowy przez pracownika (fr. démission) pracownik ma prawo do wynagrodzenia (fr. salaire) lub odszkodowania (fr. indemnité compensatrice de préavis), jeżeli pracodawca zwolni go z wykonywania pracy.

 

Pan w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim (fr. arret maladie) będzie miał jedynie prawo do zasiłku chorobowego (fr. indemnités journaliereres) wypłacanego przez zakład ubezpieczenia społecznego (fr. securité sociale).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zabezpieczenie finansowe agencji pracy tymczasowej we Francji

Jakie jest wymagane we Francji zabezpieczenie finansowe dla agencji pracy tymczasowej otwartej na terenie Polski?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »