Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Formularz SD-Z2

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 29.11.2012

Postanowieniem sądu otrzymałem część nieruchomości spadkowej. Postanowienie uprawomocniło się 5 miesięcy temu, ale masa spadkowa wciąż nie została rozdzielona, bo spadkobiercy się spierają. Spadek nie został więc zgłoszony do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Czy powinienem zrobić to już teraz?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niezależnie od tego, jak dalej potoczą się sprawy podzielenia masy spadkowej, w Pana interesie jest jak najszybsze złożenie w urzędzie skarbowym formularza SD-Z2. Termin złożenia formularza SD-Z2 to 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku. Jeżeli dochowa Pan terminu, nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty żadnego podatku, gdyż cały uzyskany po dziadkach spadek będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.).

 

Zgodnie z wyżej wskazanym przepisem „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

 

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2) udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

2. Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

 

3. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

 

4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

 

1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2) gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

 

5. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych i zakres danych w nim zawartych, w tym w szczególności:

 

1) dane identyfikujące podatników obowiązanych do złożenia zgłoszenia oraz dane stanowiące podstawę zaliczenia do I grupy podatkowej,

2) dane identyfikujące oraz ostatni adres spadkodawcy, darczyńcy lub innej osoby, od której lub po której została nabyta własność rzeczy lub prawa majątkowe,

3) dane dotyczące nabytych rzeczy lub praw majątkowych, ich rodzaj, miejsce położenia rzeczy lub wykonywania praw majątkowych, wraz z ich wartością rynkową oraz wielkość nabytego udziału

 

– uwzględniając konieczność potwierdzenia nabycia w celu skorzystania ze zwolnienia”.

 

W przypadku spadku po dziadkach zalicza się Pan do ujętej w tym przepisie „zerowej” grupy podatkowej (jako zstępny).

 

Reasumując – niezależnie od tego, jak długo będzie trwało „rozliczanie się” pomiędzy spadkobiercami – aby skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku, należy nabycie spadku zgłosić na formularzu SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak wypełnić SD-3?

Moja mama zmarła 25.10.2006 r. Przeprowadziliśmy z tatą dział spadku. Wyrok sądu uprawomocnił się w grudniu 2008 r. Spadek po połowie nabyliśmy ja i tata. Mieszkanie, które zostało po mamie, miało status mieszkania lokatorskiego, a tata przekształcił je w odrębną własność (już po

Podatek od spadku – upływ terminu

Jerzy i jego pełnoletnie córki Marta i Ilona mocą postanowienia sądu nabyli spadek po żonie Jerzego (czyli matce dziewcząt). Jerzy odebrał postanowienie z sądu, ale z uwagi na wiek nie doczytał informacji o obowiązku złożenia zeznań o nabyciu spadku w określonym terminie. W tym czasie

Podatek od niewypłaconego zachowku – dług spadku

Pracownik urzędu skarbowego, w którym rozpatrywana jest moja sprawa, uważa, że powinnam zapłacić podatek od niewypłaconego zachowku. Według niego zachowek wchodzi w skład długu spadku dopiero po jego wypłaceniu. Czy ma rację? Co powinnam zrobić w tej sytuacji?

Darowizna przy podwójnym obywatelstwie

Moja córka ma obywatelstwo niemieckie i polskie. Pracuje w Niemczech i chce tam kupić mieszkanie. Chcemy jej z żoną przekazać na to część pieniędzy w formie darowizny. Żona przeleje kwotę z polskiego konta na konto niemieckie córki, a ja ze swojego – zagranicznego (nie mieszkam i n

Czy żona zapłaci podatek od darowizny od teściowej?

Jestem w związku małżeńskim i mamy wspólnotę majątkową z żoną. Planujemy zakup mieszkania za 150 tys. zł. 100 tys. będzie pochodzić z darowizny od mojej matki dla mnie, a 50 tys. zł środki własne ze wspólnego majątku. Czy żona będzie musiała zapłacić podatek od darowizny, jeż

Darowizna ze wspólnego konta małżeńskiego na rzecz siostry

Czy darowizna pieniężna dokonana przelewem z banku ze wspólnego konta małżeńskiego na wspólne z mężem konto bankowe siostry ze wskazaniem, że jest to darowizna dla siostry będzie zwolniona od podatku w całości, czy tylko w 50%?

Czy nieuznane dziecko płaci podatek od spadku?

Jestem dzieckiem pozamałżeńskim i nigdy nie zostałam formalnie uznana przez ojca w urzędzie. Natomiast przed notariuszem ojciec sporządził testament, w którym zawarł zapis, że do całego spadku powołuje on mnie – swoją córkę ze związku pozamałżeńskiego, której nigdy formalni

Rozdzielność majątkowa a pieniądze od męża na utrzymanie domu

Posiadam z mężem rozdzielność majątkową i otrzymuję pieniądze od męża na utrzymanie domu i na dziecko. Czy te pieniądze podlegają opodatkowaniu?

Duże kwoty przelewane synowi przez obcą osobę a podatek

Od roku na konto mojego syna są przelewane duże kwoty, które syn (student) przeznacza na wynajem mieszkania i utrzymanie. Pieniądze wysyła obca osoba, która nie jest rodziną. Czy jest to zgodne z prawem? Czy od tych pieniędzy powinien płacić podatek? Czy powinien zgłosić ten fakt do urz

Przekazanie domu w Niemczech córce a podatki w Polsce

Kupiliśmy w 1991 roku w Niemczech dom i w nim mieszkamy i tam jesteśmy zameldowani. W 2000 roku notarialnie przekazaliśmy ten dom dla naszej jedynej córki, która mieszka i będzie mieszkać w Polsce, a my mamy notarialnie prawo w tym domu mieszkać tak długo, jak zechcemy. Właścicielką jest

Czy muszę złożyć korektę zeznania SD-Z2?

Mama zmarła w 2009 r., początkiem 2011 r., jako jedyny spadkobierca, uzyskałem notarialny akt potwierdzenia dziedziczenia. W 2011 r. w terminie złożyłem w urzędzie skarbowym druk SD-Z2, w którym podałem wartość odziedziczonego majątku, w tym pieniądze znajdujące się na koncie w banku

Budowa domu za pieniądze narzeczonego na mojej działce a podatki

Zamierzamy wraz z narzeczonym wybudować dom na działce należącej do mnie. Budowa rozpocznie się przed naszym ślubem. Jeśli narzeczony sfinansuje budowę z własnych środków, czy może to rodzić dla mnie jakieś konsekwencje podatkowe? Czy może to zostać potraktowane przez urząd skarbowy

Przekazanie mieszkania ze spadku synowi a podatek

Zmarli moi rodzice. Jestem jedynym spadkobiercą. W skład masy spadkowej wchodzi mieszkanie. Chciałbym po objęciu spadku przekazać je w darowiźnie synowi. Czy taka darowizna jest objęta zwolnieniem podatkowym?

Jaki podatek odprowadzić od spadku po ciotce?

Mam prawomocne postanowienie sądu o nabyciu w całości spadku po mojej ciotce. Co muszę teraz zrobić? Jaki podatek odprowadzić od spadku?

Sprzedaż wspólnej nieruchomości i przeznaczenie pozyskanych środków

Ja, mój mąż i jego matka jesteśmy współwłaścicielami nieruchomości w częściach równych. Chcemy ją sprzedać i wraz z mężem kupić mieszkanie. Czy teściowa może pieniądze za swoją część sobie odłożyć, czy też musi za nie kupić jakąś nieruchomość? Czy jeśli uczyni z nic

Brak dochodów rezydenta podatkowego a miejsce rozliczenia

Jestem obywatelem holenderskim, obecnie polskim rezydentem podatkowym (przebywam tu ponad 183 dni, mam mieszkanie). Nie pracuję i nie mam dochodów w żadnym kraju, utrzymuję się z oszczędności. Czy jestem zobowiązany do rozliczenia się w Polsce z dochodu uzyskanego z odsetek z hole

Przelew środków z lokaty po zmarłym

Moja teściowa miała lokatę wspólną z moim mężem. Niedawno teściowa zmarła i środki z lokaty mąż przelał na nasze wspólne konto małżonków. Czy należy to jakoś zgłosić do urzędu skarbowego?

Darowizna między pasierbami a podatki

Czy darowizna dokonana pomiędzy pasierbami – dzieckiem z pierwszego małżeństwa męża na rzecz dziecka z pierwszego małżeństwa żony – będzie opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn w ramach I grupy podatkowej, a zatem czy może skorzystać ze zwolnienia od podatku?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »