Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Formularz SD-Z2

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 29.11.2012

Postanowieniem sądu otrzymałem część nieruchomości spadkowej. Postanowienie uprawomocniło się 5 miesięcy temu, ale masa spadkowa wciąż nie została rozdzielona, bo spadkobiercy się spierają. Spadek nie został więc zgłoszony do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Czy powinienem zrobić to już teraz?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niezależnie od tego, jak dalej potoczą się sprawy podzielenia masy spadkowej, w Pana interesie jest jak najszybsze złożenie w urzędzie skarbowym formularza SD-Z2. Termin złożenia formularza SD-Z2 to 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku. Jeżeli dochowa Pan terminu, nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty żadnego podatku, gdyż cały uzyskany po dziadkach spadek będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.).

 

Zgodnie z wyżej wskazanym przepisem „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

 

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2) udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

 

2. Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

 

3. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

 

4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

 

1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2) gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

 

5. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych i zakres danych w nim zawartych, w tym w szczególności:

 

1) dane identyfikujące podatników obowiązanych do złożenia zgłoszenia oraz dane stanowiące podstawę zaliczenia do I grupy podatkowej,

2) dane identyfikujące oraz ostatni adres spadkodawcy, darczyńcy lub innej osoby, od której lub po której została nabyta własność rzeczy lub prawa majątkowe,

3) dane dotyczące nabytych rzeczy lub praw majątkowych, ich rodzaj, miejsce położenia rzeczy lub wykonywania praw majątkowych, wraz z ich wartością rynkową oraz wielkość nabytego udziału

 

– uwzględniając konieczność potwierdzenia nabycia w celu skorzystania ze zwolnienia”.

 

W przypadku spadku po dziadkach zalicza się Pan do ujętej w tym przepisie „zerowej” grupy podatkowej (jako zstępny).

 

Reasumując – niezależnie od tego, jak długo będzie trwało „rozliczanie się” pomiędzy spadkobiercami – aby skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku, należy nabycie spadku zgłosić na formularzu SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus II =

»Podobne materiały

Jak wypełnić SD-3?

Moja mama zmarła 25.10.2006 r. Przeprowadziliśmy z tatą dział spadku. Wyrok sądu uprawomocnił się w grudniu 2008 r. Spadek po połowie nabyliśmy ja i tata. Mieszkanie, które zostało po mamie, miało status mieszkania lokatorskiego, a tata przekształcił je w odrębną własność (już po śmierci mamy, ale p

 

Podatek od spadku – upływ terminu

Jerzy i jego pełnoletnie córki Marta i Ilona mocą postanowienia sądu nabyli spadek po żonie Jerzego (czyli matce dziewcząt). Jerzy odebrał postanowienie z sądu, ale z uwagi na wiek nie doczytał informacji o obowiązku złożenia zeznań o nabyciu spadku w określonym terminie. W tym czasie wyjechał do sa

 

Darowizna przy podwójnym obywatelstwie

Moja córka ma obywatelstwo niemieckie i polskie. Pracuje w Niemczech i chce tam kupić mieszkanie. Chcemy jej z żoną przekazać na to część pieniędzy w formie darowizny. Żona przeleje kwotę z polskiego konta na konto niemieckie córki, a ja ze swojego – zagranicznego (nie mieszkam i nie pracuję w

 

Darowizna ze wspólnego konta małżeńskiego na rzecz siostry

Czy darowizna pieniężna dokonana przelewem z banku ze wspólnego konta małżeńskiego na wspólne z mężem konto bankowe siostry ze wskazaniem, że jest to darowizna dla siostry będzie zwolniona od podatku w całości, czy tylko w 50%?

 

Czy nieuznane dziecko płaci podatek od spadku?

Jestem dzieckiem pozamałżeńskim i nigdy nie zostałam formalnie uznana przez ojca w urzędzie. Natomiast przed notariuszem ojciec sporządził testament, w którym zawarł zapis, że do całego spadku powołuje on mnie – swoją córkę ze związku pozamałżeńskiego, której nigdy formalnie nie uznał i która

 

Rozdzielność majątkowa a pieniądze od męża na utrzymanie domu

Posiadam z mężem rozdzielność majątkową i otrzymuję pieniądze od męża na utrzymanie domu i na dziecko. Czy te pieniądze podlegają opodatkowaniu?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »