Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Firma spółki komandytowej

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 02.07.2015

Firma spółki komandytowej, czyli nazwa, pod którą spółka ta prowadzi działalność gospodarczą, powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego ze wspólników będących komplementariuszami, a także wskazanie formy prawnej, czyli oznaczenie „spółka komandytowa” lub jego skrót – „sp. k.”. W przypadku gdy komplementariuszem spółki komandytowej jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna obowiązkowo zawierać pełne brzmienie nazwy tej osoby prawnej.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 104 § 1 i 2 Kodeksu spółek handlowych1 firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa”, przy czym dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp. k.”.

 

Zaznaczyć w tym miejscu należy, iż zgodnie z art. 102 K.s.h. istotą spółki komandytowej jest to, że wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona (odpowiada on za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej). To właśnie z tego powodu istotnym jest, żeby w firmie spółki komandytowej, czyli w nazwie, pod którą spółka ta prowadzi działalność gospodarczą, ujawniony był komplementariusz lub komplementariusze, jako osoby ponoszące nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Ułatwiać ma to wierzycielom identyfikację osób, od których mogą dochodzić oni roszczeń. Kodeks spółek handlowych wprost zakazuje zresztą, w art. 104 § 4, zamieszczania w firmie spółki nazwiska lub nazwy komandytariusza, ustanawiając jednocześnie sankcję – w przypadku zamieszczenia nazwiska lub firmy (nazwy) komandytariusza w firmie spółki komandytowej komandytariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz, czyli bez ograniczenia.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W przypadku gdy komplementariuszem spółki komandytowej jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa”. Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną. Firma takiej spółki komandytowej może przyjąć więc np. postać Przedsiębiorstwo Handlu Hurtowego HERMES sp. z o.o. spółka komandytowa, czy Przedsiębiorstwo Usługowe POMOC S.A., Andrzej Nowak – sp. k., gdzie dopiero sformułowanie „spółka komandytowa” wskazuje na formę prawną przedsiębiorcy, a zwrot „sp. z o.o.” lub „S.A.” jest jedynie częścią nazwy komplementariusza.

 

Niezależnie od powyższych zasad, w stosunku do firmy spółki komandytowej stosuje się również zasady prawa firmowego wyrażone w księdze I tytule II dziale III Kodeksu cywilnego2, tj. zasady prawdziwości, jedności, ciągłości, wyłączności i jawności. Oznacza to między innymi, że firma spółki komandytowej nie może wprowadzać w błąd w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności oraz źródeł zaopatrzenia. Firma spółki komandytowej musi być również ujawniona w rejestrze przedsiębiorców.

 

 

 

 

_______________________________

1 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 02.07.2015

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Pozycja prawna komandytariusza spółki komandytowej

Komandytariusz jest wspólnikiem spółki komandytowej o szczególnej pozycji prawnej. W przeciwieństwie do wspólników będących komplementariuszami, jego odpowiedzialność wobec wierzycieli za zobowiązania spółki jest bowiem ograniczona.

Charakterystyka spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest jedną z osobowych spółek handlowych działających na zasadach określonych w Kodeksie spółek handlowych. Jej istotą jest ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania spółki co najmniej jednego ze wspólników, przy zachowaniu zasady, iż co najmniej jeden wspó

Odpowiedzialność wspólników w spółce komandytowej

Artykuł omawia na podstawie Kodeksu spółek handlowych odpowiedzialność wspólników w spółce komandytowej.

Prawa komandytariusza w spółce komandytowej

Ograniczenie odpowiedzialności komandytariusza za długi spółki komandytowej związane jest co do zasady z ograniczeniem jego wpływu na spółkę. Dotyczy to zarówno stosunków wewnętrznych, jak i zewnętrznych spółki komandytowej.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »