Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Firma osoby prawnej

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 07.04.2014

Firmą, czyli oznaczeniem identyfikującym osobę prawną będącą przedsiębiorcą, jest jej nazwa. Firma osoby prawnej powinna zawierać określenie formy prawnej oraz inne określenie dowolnie wybrane. Możliwe jest również, pod pewnymi warunkami, włączenie do firmy osoby prawnej imienia i nazwiska osoby fizycznej.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Firma osoby prawnej to oznaczenie identyfikujące tę osobę w obrocie. Zgodnie z art. 435 § 1-2 Kodeksu cywilnego1, firmą osoby fizycznej jest jej nazwa i zawiera ona określenie formy prawnej osoby prawnej, które może być podane w skrócie, a ponadto może wskazywać na przedmiot działalności, siedzibę tej osoby oraz inne określenia dowolnie obrane.

 

Pierwszy z elementów firmy osoby prawnej – oznaczenie formy prawnej, może, choć nie musi, przybrać formę skrótu. Najbardziej rozpowszechnionymi osobami prawnymi prowadzącymi działalność gospodarczą są handlowe spółki kapitałowe uregulowane szczegółowo w Kodeksie spółek handlowych2, a więc spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Stosowane dla tych spółek skróty to zgodnie z art. 160 § 2 oraz 305 § 2 K.s.h. odpowiednio: spółka z o.o., sp. z o.o. oraz S.A.

 

Chociaż czytając przepis art. 435 § 2 K.c. można odnieść wrażenie, że oznaczenie firmy poprzez podanie formy prawnej osoby prawnej jest wystarczające, to jednak, aby firma spełniała swój cel identyfikacyjny, konieczne jest dołączenie do niej innego określenia, które zindywidualizuje tę osobę jako przedsiębiorcę. Tym elementem jest nazwa, jednak rozumiana nie jako firma, a w sposób potoczny, tj. bez formy prawnej.

 

Firma osoby prawnej może również zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy. Umieszczenie w firmie nazwiska albo pseudonimu osoby fizycznej wymaga jednak pisemnej zgody tej osoby, a w razie jej śmierci – zgody jej małżonka i dzieci.

 

Firma osoby prawnej powinna być ujawniona w rejestrze przedsiębiorców KRS. Dotyczy to również oddziałów tej osoby, przy czym firma oddziału musi zawierać pełną nazwę osoby prawnej oraz określenie „oddział” ze wskazaniem miejscowości, w której oddział ma siedzibę.

 

 

 

 

________________________

1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121)

2 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030)Stan prawny obowiązujący na dzień 07.04.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Jak prawidłowo oznaczyć przedsiębiorcę?

W artykule omówiono zasady prawa firmowego oraz elementy składowe oznaczenia przedsiębiorcy w zależności od formy, w której działa.

Firma i nazwa osoby fizycznej

W języku potocznym pojęcie „firmy” utożsamia się z przedsiębiorstwem, natomiast w języku prawnym i prawniczym oznacza ono nazwę, pod którą przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową. W przypadku osób fizycznych jest to przede wszystkim imię i nazwi
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »