Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Firma i nazwa osoby fizycznej

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 31.03.2014

W języku potocznym pojęcie „firmy” utożsamia się z przedsiębiorstwem, natomiast w języku prawnym i prawniczym oznacza ono nazwę, pod którą przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową. W przypadku osób fizycznych jest to przede wszystkim imię i nazwisko przedsiębiorcy.Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym1 przedsiębiorca, a więc osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna, nie posiadająca osobowości prawnej lecz posiadająca zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową, działa pod firmą. „Firma” w rozumieniu Kodeksu cywilnego to oznaczenie identyfikujące na rynku przedsiębiorcę, a nie oznaczenie przedsiębiorstwa rozumianego jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej (w szczególności firmą nie jest nazwa przedsiębiorstwa–biura, nie musi być ona również tożsama z marką, pod jaką przedsiębiorca wprowadza towary na rynek).

 

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, firmą jest przede wszystkim imię i nazwisko takiej osoby. Przepisy dopuszczają jednakże włączenie do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych. Firma osoby fizycznej może więc przybrać np. postać: „Przedsiębiorstwo Handlowe Domex Jan Kowalski”, czy „Piotr Nowak Sklep Spożywczo-Przemysłowy w Gdańsku”. W praktyce często spotykane jest również włączanie do własnej firmy imienia i nazwiska wspólnika spółki cywilnej będącego osobą fizyczną. Należy jednak pamiętać, że podstawowym, obligatoryjnym elementem firmy jest imię i nazwisko, a ewentualne przedrostki i przyrostki są fakultatywne.

 

Oprócz imienia i nazwiska, osoba fizyczna może dowolnie wybrać określenia, które będą wchodziły w skład firmy. Jednakże tak określona firma powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Nie może również wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności oraz źródeł zaopatrzenia.

 

 

 

 

__________________________

1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121)


Stan prawny obowiązujący na dzień 31.03.2014


Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + cztery =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki