Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Firma z identyczną nazwą i zakresem działalności jak moja

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 21.08.2019

Od 2004 roku prowadzę działalność X studio. Parę lat temu powstała firma studio X (gdzie „X” to nazwa) – zakres działalności dokładnie jak mój. Moja strona www.Xstudio.pl, konkurencji www.studioX.pl - czy mam prawo domagać się zmiany nazwy, bo ta wprowadza klientów w błąd? Czy mam prawo domagać się odszkodowania?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niewątpliwie kwestia ochrony firmy przedsiębiorcy, pozwalającej na odróżnienie go od innych przedsiębiorców działających na rynku, ma podstawowe znaczenie w warunkach konkurencji rynkowej. Zaczniemy jednak od wyjaśnienia pojęcia firmy.

 

Firma jest dobrem osobistym przypisanym wyłącznie danemu podmiotowi i jako dobro osobiste, zgodnie z postanowieniem art. 439 K.c. (Kodeksu cywilnego) nie może być zbyta. Przedsiębiorca może natomiast upoważnić innego przedsiębiorcę do korzystania ze swej firmy, jeżeli nie wprowadza to w błąd.

 

Nazwa, która identyfikuje przedsiębiorstwo w obrocie prawnym i stanowi jakby jego „nazwisko”, jest nazwą obejmującą istotną sferę osobistej działalności przedsiębiorcy. W konsekwencji Sąd Najwyższy uznał, że nazwa przedsiębiorstwa stanowi dobro osobiste przedsiębiorcy, podlegające ochronie stosownie do art. 24 K.c. To oznacza, że przedsiębiorca może domagać się ochrony swojego oznaczenia, które pozwala na jego identyfikację na rynku, w sposób eliminujący błąd jego klientów.

 

Z posługiwaniem się konkretnym oznaczeniem mamy do czynienia wówczas, gdy przedsiębiorca podjął formalne kroki zmierzające do zaistnienia na rynku pod danym oznaczeniem, rzeczywiście tą nazwą się posługuje lub po zaprzestaniu działalności nazwa ta trwa w świadomości klienteli. Nie wystarczy, zatem tylko formalne zaewidencjonowanie nazwy. W pewnych okolicznościach, gdy przedsiębiorcy mają określoną klientelę, działając na rynku równolegle, zasada pierwszeństwa używania oznaczenia powinna ustąpić zasadzie ochrony nabytej pozycji rynkowej.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Firma z identyczną nazwą i zakresem działalności jak moja

 

Nie da się też ukryć, iż mimo pierwszeństwa renomy nazwy przedsiębiorstwa w razie powstania sporu między przedsiębiorcami używającymi tej samej nazwy lub innego jednakowego oznaczenia sąd bierze pod uwagę przede wszystkim, kto pierwszy używał tej nazwy i czy używanie tej nazwy było zgodne z prawem. Pierwszeństwo używania nazwy wynika najpełniej z daty rejestracji danego podmiotu gospodarczego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 26. 03.2002 r. (sygn. akt III CKN 777/00) podmiotem, któremu służy ochrona przewidziana w art. 4 w związku z art. 18 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jest przedsiębiorca używający jako pierwszy nazwy dla oznaczenia prowadzonego przedsiębiorstwa.

 

Kwestią badaną w razie sporu przez sąd, będzie, czy jednakowe oznaczenie przedsiębiorstwa może wprowadzić klientów w błąd. W przypadku, gdyby tak było, przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może żądać, zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji:

 

  • zaniechania niedozwolonych działań,
  • usunięcia skutków niedozwolonych działań,
  • złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,)
  • naprawienia wyrządzonej szkody, na zasadach ogólnych,
  • wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, na zasadach ogólnych,
  • zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego – jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony.

 

Roszczenia z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat (art. 20 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji), z tym, że roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym (zgodnie z art. 442 K.c.) przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia, jednak zawsze z upływem 10 lat od daty zdarzenia. Jeżeli szkoda wynikła z czynu stanowiącego przestępstwo, to roszczenie przedawnia się z upływem 10 lat od daty popełnienia przestępstwa, bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie.

 

A zatem w przedstawionej przez Pana sytuacji, z uwagi na identyczność nazwy (mimo innego umiejscowienia określenia „studio”, tj. w pierwszym przypadku na końcu oznaczenia, w drugim – na jego początku) można wystąpić przede wszystkim z powództwem o naruszenie dóbr osobistych obejmującym roszczenie z art. 24 K.c. Na jego mocy może Pan żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Możliwe jest również żądanie zadośćuczynienia. Ponadto, jak to wyżej wskazano, na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji można żądać naprawienia wyrządzonej szkody i wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści. Niemniej w pierwszy rzędzie zaczęłabym od „wezwania do zaniechania naruszeń” przesłanych przedsiębiorcy używającemu tej samej nazwy firmy. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Działania konkurencyjne w spółce cywilnej

Mam 50% udziałów w spółce cywilnej. Spółka świadczy usługi budowlane i rolnicze dla innej firmy. Okazało się, że wspólnik od kilku miesięcy dla naszego wspólnego kontrahenta świadczy dodatkowe usługi własną maszyną zarejestrowaną na firmę brata. Gdyby maszyna była w ewiden

Promocje i rabaty od producenta dla odbiorców (sklepów)

Czy jako producent – importer mogę wybrać kilku odbiorców (sklepy detaliczne) i uhonorować je specjalnymi promocjami (rabatami) np. za wieloletnią, dobrą współpracę? Jak ma się do mojego problemu art. 1 pkt 1 i art. 9 pkt 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumen

Umowa dystrybutora z importerem a sprzedaż towaru

Jestem dystrybutorem regionalnym kosmetyków pewnej firmy. Podpisałem umowę z importerem. Umowa jest na wyłączność. Cenniki określają ceny zakupu oraz ceny sprzedaży, które mogą wahać się +/- 5%. Z różnych przyczyn chcę się wycofać, jednak najpierw muszę sprzedać towar, gdyż w u
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »