.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Firma w USA i w Polsce a zasiłek macierzyński

Mieszkam w USA i prowadzę mały biznes. Planuję dodatkowo otworzyć firmę w Polsce i sprzedawać rękodzieło. Czy jeśli w przyszłości zajdę w ciąże, to będzie mi przysługiwał w Polsce zasiłek macierzyński i inne świadczenia z tytułu urodzenia dziecka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Firma w USA i w Polsce a zasiłek macierzyński

Ubezpieczenie chorobowe w Polsce

Uzyskanie zasiłku macierzyńskiego w Polsce jest uzależnione od posiadania ubezpieczenia chorobowego w ślad za ubezpieczeniem społecznym z racji prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów kobiecie – w przypadku urodzenia jednego dziecka – przysługuje prawo do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego przez okres 52 tygodni (20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego).

 

Stosownie do treści przepisu art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego”. Z kolei w myśl art. 30 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy „zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy”.

Podleganie pod ubezpieczenie w Polsce i USA

Polsko-amerykańska umowa o zabezpieczeniu społecznym z 2 kwietnia 2008 r. reguluje podleganie ubezpieczeniom społecznym przez osoby z jednego państwa, które pracują w drugim lub w obu państwach, lub prowadzą działalność gospodarczą w Polsce lub USA.

 

Umowa eliminuje sytuacje podlegania pod ubezpieczenie społeczne w dwóch krajach. Osoba prowadząca działalność, która ma miejsce zamieszkania na terytorium jednego państwa, podlega przepisom prawa tylko tego państwa. Ponieważ prowadzi Pani działalność gospodarczą, oznacza to, że pracuje Pani na własny rachunek. Do określenia systemu, do którego powinna Pani zgłosić się do ubezpieczenia z tytułu działalności, decydujące znaczenie ma Pani miejsce zamieszkania. Ponieważ mieszka Pani na stałe w USA, to podlega Pani ubezpieczeniom społecznym wyłącznie w USA.

 

Nie ma Pani więc jak ubezpieczyć się w Polsce. Nie otrzyma Pani więc zasiłku macierzyńskiego.

 

Zarówno obowiązek ubezpieczenia, jak i określenie zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne będą ustalane na podstawie prawa amerykańskiego. Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega Pani w USA federalnemu systemowi social security i nie ma Pani możliwości opłacania składek i obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS-ie z działalności wykonywanej w Polsce.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl