Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Finanse w małżeństwie a inwestycja w firmę

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 15.06.2016

Żona w trakcie małżeństwa dostała darowiznę od ojca jako majątek osobisty. Kupiła za to mieszkanie. Jednak po jakimś czasie je sprzedała, a pieniądze przelała na wspólne konto małżeńskie, czyli wniosła je do majątku wspólnego. Mąż złożył w US druk dotyczący darowizny na 50% kwoty. Czy otwierając jednoosobową firmę, mąż może zainwestować wszystkie pieniądze, nie tylko te 50%? Czy urząd skarbowy może się zainteresować, skąd pieniądze na inwestycje? Powiedzmy żona przelała 150 tys. zł na wspólne konto, mąż złożył druk o darowiźnie 50% tej kwoty, a chce teraz zainwestować całą kwotę. Czy skarbówka może uznać, że miał tylko 75 tys. zł?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zatem w praktyce darowizna wyglądała tak, że pieniądze ze sprzedaży mieszkania wpłynęły na wspólne konto bankowe małżonków, a mąż zgłosił do US darowiznę kwoty 75 000 (jako darowiznę do majątku wspólnego).

  

Aby dana darowizna weszła do majątku wspólnego małżonków, darczyńca musi zaznaczyć, że przedmiot darowizny wejdzie w skład majątku wspólnego małżonków. W przeciwnym wypadku przedmiot darowizny wejdzie do majątku osobistego małżonka, na rzecz którego darowizna jest dokonywana.

 

Opis sugeruje, że nie mieli Państwo zawartej umowy majątkowej małżeńskiej, tzw. intercyzy, w której wprowadzili rozdzielność majątkową. W Państwa małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.

 

Działalność gospodarcza w formie wpisu do CEIDG może być założona i prowadzona tylko przez jednego małżonka i to niezależnie od panującego w danym małżeństwie ustroju majątkowego (wspólność, rozdzielność, inny).

 

Zatem w chwili obecnej na wspólnym rachunku znajdują się pieniądze stanowiące majątek wspólny oraz pieniądze stanowiące majątek osobisty Pana i małżonki.

 

Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

„Art. 36. § 1. Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

§ 2. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

§ 3. Przedmiotami majątkowymi służącymi małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej małżonek ten zarządza samodzielnie. W razie przemijającej przeszkody drugi małżonek może dokonywać niezbędnych bieżących czynności”.

 

Co do zasady – Pana małżonka może sprzeciwić się Pana czynnościom (sposób zainwestowania majątku wspólnego), jednak nie może dotyczyć to czynności podejmowanych w toku działalności zarobkowej.

 

„Art. 361. § 1. Małżonek może sprzeciwić się czynności zarządu majątkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka, z wyjątkiem czynności w bieżących sprawach życia codziennego lub zmierzającej do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny albo podejmowanej w ramach działalności zarobkowej”.

 

Małżonka nie może skutecznie jako żona przedsiębiorcy nie zgodzić się na założenie przez niego działalności gospodarczej – mąż może to zrobić bez jej zgody i wiedzy. Małżonka może nie zgodzić się na finansowanie Pana działalności z jej majątku osobistego lub z majątku wspólnego.

 

Pan jako małżonek, korzystając ze swobody w otwieraniu działalności gospodarczej, może założyć działalność. Nie potrzebuje Pan do tego zgody małżonki. Prowadzenie działalności gospodarczej przez jednego małżonka nie jest uzależnione od zgody drugiego lub poinformowania go o tym. Nie jest także zależne od ustroju majątkowego w małżeństwie.

 

Prawo nie wymaga zgody jednego małżonka na podejmowanie czynności faktycznych i prawnych w zakresie działalności gospodarczej drugiego małżonka, otwarcie działalności gospodarczej bez zgody małżonka jest dopuszczalne. Małżonek prowadzący działalność podejmuje w tym zakresie decyzje samodzielnie.

 

Wymogiem założenia i prowadzenia działalności gospodarczej nie jest także wykazanie się samodzielnym posiadaniem środków, jakie są lub będą zainwestowane w działalność gospodarczą.

 

Pieniądze inwestowane w swoją działalność gospodarczą mogą pochodzić z różnych źródeł, w tym źródeł własnych.

 

Otwierając działalność gospodarczą może Pan w nią zainwestować m.in.:

 

  1. pieniądze będące majątkiem wspólnym (za zgodą małżonki),
  2. pieniądze będące Pana majątkiem osobistym,
  3. pieniądze będące majątkiem osobistym małżonki (za jej zgodą).

 

Gdyby US pytał o to, skąd miał Pan pieniądze, wystarczy wykazanie takich środków na rachunku własnym, małżonki i rachunku wspólnym. Można wskazać na posiadanie oszczędności (w skarpecie), na sprzedaż rzeczy ruchomych po 6 miesiącach od daty ich nabycia i trzymanie pieniędzy w domu.

 

Otwierając firmę może Pan w nią zainwestować cała kwotę 150 000 zł. Przy zainteresowaniu US – konieczne byłoby wskazanie istnienia tych środków na rachunku wspólnym oraz istnienie zgody małżonki na takie ich wykorzystanie. Dla fiskusa bardziej istotne byłoby, czy pieniądze pochodzą z legalnych źródeł (czy nie ma miejsca pranie brudnych pieniędzy).

 

Na koniec wskażę, że:

 

  1. w razie założenia działalności – firma Pana jako założona i prowadzona samodzielnie oraz jej składniki byłaby majątkiem wspólnym;
  2. w razie ustania wspólności majątkowej firma Pana jako założona i prowadzona samodzielnie oraz jej składniki podlegałyby podziałowi jako elementy majątku wspólnego. Wszystko, co Pan jako małżonek zarobi w swojej firmie, po opodatkowaniu stanowić będzie majątek wspólny. Także majątek nabyty do firmy w czasie trwania wspólności majątkowej stanowi majątek wspólny. W praktyce po ustaniu wspólności majątkowej firma jednego małżonka jest brana pod uwagę przy podziale majątku wspólnego (w zasadzie to jej wartość).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czy doradca podatkowy może na stronie internetowej swojej firmy zamieszczać informacje o zmianach w przepisach?

Czy doradca podatkowy w celu zwiększenia atrakcyjności swojej firmy może na stronie internetowej zamieszczać newsy z zakresu przepisów podatkowych? Mój znajomy twierdzi, że jako doradca podatkowy nie może udzielać darmowych porad, a publikowanie takich informacji na stronie WWW może być w

Płatności bezgotówkowe a brak fiskalnego pokrycia

Jestem ajentem jednego ze sklepów pewnej sieci. Na podstawie danych z kasy fiskalnej płacę na drugi dzień za sprzedane towary. W sklepie mam również terminal płatniczy. Płaciłem też własnymi kartami na kwoty wyższe niż standardowe (m.in. 500 zł, 1000 zł), jednak do tych transakcji nie

Przekazanie informacji o zwrocie nienależnego wynagrodzenia

W wyniku ugody były prezes spółki został zobowiązany do zwrotu nienależnie wypłaconej sobie przed dwoma laty premii. Zwrot kwoty nastąpił dwa lata po ustaniu stosunku pracy. Jakim dokumentem należy przekazać informację – czy PIT-11 ze znakiem minus?  
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »