.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Filmik ze spotkania z kobietą jako dowód na sprawie rozwodowej

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 31.07.2021 • Zaktualizowane: 31.07.2021

Żona pół roku temu wyprowadziła się ode mnie. Nie współżyliśmy ponad rok. Natomiast żona już we wrześniu pisała z innym mężczyzną i założyła pozew rozwodowy. Pisała też z innymi mężczyznami, założyła profil na portalu randkowym. Kilka dni temu żona bez mojej zgody wtargnęła do domu i nagrała filmik, na którym spotkałem się z inną kobietą. Był to mój jedyny raz. Wiem, że żona gdzieś przechowuje ten filmik. Jesteśmy 22 lata po ślubie, mamy dorosłe dzieci. Czy w związku z nim sąd może orzec o mojej winie przy rozwodzie na podstawie tego nagranego filmiku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Filmik ze spotkania z kobietą jako dowód na sprawie rozwodowej

Filmik a wina małżonka

Aby sąd orzekł o winie – musi istnieć związek między określonym zachowaniem – tu Pana zachowaniem – sytuacja intymną a rozpadem związku. Aczkolwiek brak lojalności jest zawsze oceniany z perspektywy małżeństwa negatywnie, to jednak nie zawsze można uznać, że jest to przyczyna rozpadu jako podstawa do orzeczenia o winie. Czyli między Pana zachowaniem a rozpadem związku musi być związek. Ale to także nie do końca.

 

Nie ma żadnych wytycznych w tym kierunku – typu, że zdrada zawsze pociąga za sobą orzeczenie o winie albo – brak lojalności nie jest wymagany, jeśli małżonkowie nie mieszkają już razem. Ale to zawsze ocenia sąd.

 

Małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej lojalności przez cały czas trwania małżeństwa, a zatem nawet wówczas, gdy już nastąpił rozkład pożycia, żaden z małżonków nie może zachowywać się w sposób, który rozkład ten może pogłębić.

Ocena filmiku nagranego przez żonę

Jeśli tego rozkładu nie da się już pogłębić – oboje macie partnerów – to taki dowód nie może być przeważający. Sąd będzie podejmował decyzję w oparciu o cały przedstawiony materiał dowodowy, nie pojedyncze nagranie.

 

W myśl art. 56 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, zaś winę tę ocenia się według zasad art. 57, zgodnie z którym sąd ustala, który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Chodzi zatem o ustalenie winy za spowodowanie i utrwalenie rozkładu pożycia małżeńskiego, a więc o ustalenie zachowań, które doprowadziły do powstania i utrwalenia rozkładu, a co za tym idzie, miały miejsce przed powstaniem i utrwaleniem rozkładu a nie po tym fakcie.

Rozkład małżeństwa

Bez wątpienia rację ma Sąd Apelacyjny, wskazując, że także zachowania małżonka, które utrwalają już istniejący rozkład, są istotne z punktu widzenia art. 57 § 1 k.r.o., jednak tej konstatacji nie można odnieść do zachowań małżonków, jakie miały miejsce już po powstaniu i utrwaleniu rozkładu pożycia. Te zachowania bowiem nie wpływają na rozkład, skoro jest on już zupełny i trwały, a zatem nie można przyjąć istnienia związku przyczynowego (art. 361 § 1 Kodeksu cwyilnego) pomiędzy nimi a rozkładem pożycia małżeńskiego. Nie są to więc zachowania, które w świetle zasad art. 57 § 1 w związku z art. 56 § 3 Kodeksu rodzinnego, mogłyby uzasadniać przypisanie winy za rozkład pożycia małżonkowi, którego dotyczą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »