Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Fikcyjne małżeństwo w celu wyłudzenia świadczenia po mężu

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 10.06.2019

Babcia zmarła 5 lat temu. Teraz po śmierci dziadka (84 l.), po przedstawieniu mojemu tacie aktu zgonu, okazało się, że wujek wziął rozwód ze swoją żoną i wydał ją za swojego starego, schorowanego ojca, po to, aby uzyskała świadczenia emerytalne po dziadku, hańbiąc tym samym imię mojej śp. babci. Ukrywano to przed wszystkimi znajomymi oraz naszą częścią rodziny. Jest to małżeństwo fikcyjne, zawarte, aby wyłudzić świadczenie po mężu. Czy coś takiego jest legalne? Jak można unieważnić takie małżeństwo? Gdzie należy zgłosić problem?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Do przyczyn unieważnienia małżeństwa polski ustawodawca zalicza:

 

  • przeszkodę wieku (art. 10 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego),
  • przeszkodę ubezwłasnowolnienia (art. 11 § 1),
  • przeszkodę choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego (art. 12 § 1),
  • przeszkodę pozostawania w związku małżeńskim (bigamii – art. 13 § 1),
  • przeszkodę pokrewieństwa (art. 14 § 1),
  • przeszkodę powinowactwa (art. 14 § 1),
  • przeszkodę przysposobienia (art. 15 § 1),
  • przeszkodę oświadczenia dotkniętego wadami oświadczenia woli (art. 151 § 1) (por. A. Zieliński, Prawo rodzinne i opiekuńcze w zarysie, Warszawa 2011, s. 66).

 

Z brzmienia art. 17 wynika, że powyższy katalog ma charakter zamknięty, a jego uzupełnienie może nastąpić wyłącznie w drodze interwencji ustawodawcy. Przyczyny unieważnienia małżeństwa określane są często przez doktrynę jako przeszkody do zawarcia małżeństwa. Małżeństwo zawarte pomimo istnienia przeszkody jest ważne, ale może zostać unieważnione w drodze orzeczenia sądu.

 

Przyczyną wyłączającą unieważnienie małżeństwa jest jego ustanie. Ustanie małżeństwa następuje w razie śmierci małżonka oraz prawomocnego orzeczenia rozwodu. Kwestia unieważnienia małżeństwa, które już ustało, jest w zasadzie bezprzedmiotowa, tym bardziej, że połączona byłaby zazwyczaj z długotrwałym postępowaniem, które mogłoby prowadzić do ujawniania osobom trzecim informacji dotyczących sfery intymnego życia małżonków.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Fikcyjne małżeństwo w celu wyłudzenia świadczenia po mężu

 

Ustanie małżeństwa, aby wywołało skutek, o którym mowa w art. 18 zd. 1, w postaci uniemożliwienia unieważnienia małżeństwa, musi nastąpić przed uprawomocnieniem się wyroku unieważniającego małżeństwo.

 

Art. 18 zd. 1 wprowadza zasadę, że małżeństwo nie może zostać unieważnione po jego ustaniu. Jednocześnie od zasady tej wprowadza dwa wyjątki. Po pierwsze, unieważnione po swoim ustaniu może być małżeństwo zawarte z naruszeniem zakazu pokrewieństwa (a więc małżeństwo zawarte między krewnymi w linii prostej oraz między rodzeństwem), oraz po drugie, unieważnieniu takiemu może podlegać małżeństwo zawarte przez osobę już pozostającą w związku małżeńskim (a więc małżeństwo zawarte z naruszeniem zakazu bigamii). Niedopuszczalne jest unieważnienie małżeństwa po jego ustaniu z innych przyczyn niż wskazane w art. 18 zd. 2.

 

Ze względu na śmierć dziadka uznanie jego małżeństwa za nieważne jest wykluczone.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Powtórny ślub mamy a zobowiązania finansowe wobec ojczyma w przyszłości

Moja mama planuje wkrótce zawrzeć związek małżeński (ślub cywilny) z osobą rozwiedzioną. Mama posiada własnościowe mieszkanie, które nie jest objęte ani darowizną (jest w planach), ani testamentem (jeszcze nie sporządzony). Jakie będą konsekwencje prawne ślubu mamy wobec mnie (jedy

Rejestracja ślubu wziętego za granicą

Chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób i jak zarejestrować ślub, który miałem za granicą. Mam na myśli w jakim urzędzie, w jakiej formie (podanie czy formularz)?

Zgoda na zawarcie małżeństwa nieletniej przez sąd

Nieletnia kobieta (17 lat) jest w ciąży i chciałaby wystąpić do sądu z wnioskiem o udzielenie zgody na zawarcie małżeństwa. Ojciec dziewczyny nie żyje, a matka ma ograniczoną władzę rodzicielską w stosunku do niej. Czy zgoda w ogóle np. matki jest bezwzględnie potrzebna na zawarcie m
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »