
Indywidualne porady prawne
Fałszywe oświadczenie w przetarguAutor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 21.11.2008 |
Biorę udział w przetargu nieograniczonym, w którym jeden z oferentów złożył fałszywe oświadczenie, stwierdzające mianowicie, że nie zalega ze składkami za ZUS i w urzędzie skarbowym. Jest to nieprawdą, dlatego chciałabym go wykluczyć z udziału w przetargu, żeby wycofano jego ofertę. Kiedy powinnam to zrobić? |
Art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. prawo zamówień publicznych (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1163) określa podstawy wykluczenia z przetargu.
Mianowicie z „postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się:
W ust. 1 wymieniono przesłanki zaistniałe przed wszczęciem postępowania, natomiast ust. 2 dotyczy naruszeń przepisów ustawy w toku postępowania. Mianowicie „z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się również wykonawców, którzy:
Co do zasady zaistnienie którejkolwiek przyczyny określonej w tym przepisie nakazuje obowiązek wykluczenia, a zamawiający nie ma w powyższym zakresie żadnej swobody. Jedyny wyjątek dotyczy wykonawców dostaw lub usług, którym zamawiający udziela zamówień z wolnej ręki (zobacz wyjaśnienie: Zamówienie z wolnej ręki). W pozostałych przypadkach w każdym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający ma obowiązek weryfikacji, czy nie zaistniały przesłanki wykluczenia wykonawcy.
Pkt 3 art. 24 ust. 1 nakładała na wszystkich uczestników postępowania obowiązek złożenia wraz z ofertą zaświadczenia o niezaleganiu, zwolnieniu, odroczeniu płatności lub rozłożeniu na raty zaległych płatności z tytułu podatków, opłat lub składek na ubezpieczenie społeczne, wystawione przez właściwy terenowo oddział urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wydane nie wcześniej niż przed 6 tygodniami, licząc od daty wystawienia do dnia składania ofert.
Zamawiający może domagać się przedstawienia zaświadczeń z właściwego urzędu skarbowego, a w wypadku podatków i opłat lokalnych:
Zamawiający ma obowiązek dopuścić do postępowania uczestnika, na którym ciążą określone zaległości, jeżeli uczestnik dysponuje prawomocną decyzją, na mocy której uzyskał formalne zwolnienie, odwołanie, rozłożenie zaległości lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu.
Tym samym – stosownie do przepisu art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy – z ubiegania się o zamówienie publiczne wyklucza się dostawców i wykonawców, którzy zalegają z uiszczeniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, chyba że uzyskali przewidzianą prawem zgodę na zwolnienie, odroczenie, rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji organu podatkowego, przy czym wykluczenie z ww. przyczyny następuje z mocy samego prawa.
Niemniej o wykluczeniu dostawcy lub wykonawcy z ubiegania się o zamówienie zamawiający powinien niezwłocznie zawiadomić zainteresowanego (od razu, gdy dowiedział się o pojawieniu się takiej przyczyny). Zawiadomienie powinno być sporządzone w formie pisemnej, z podaniem uzasadnienia okoliczności faktycznych i prawnych. Uzasadnienie faktyczne obejmuje wskazanie przyczyn, które powodują wykluczenie, oraz przedstawienie dowodów, na podstawie których zamawiający podjął taką decyzję. Uzasadnienie prawne powinno obejmować wyjaśnienie podstawy prawnej decyzji o wykluczeniu wraz z przytoczeniem przepisów prawa.
Uczestnik postępowania o udzielenie zamówienia ma prawo wnieść środki odwoławcze, które przewiduje ustawa (art. 179 ust. 1 cyt. ustawy). Prawo oprotestowania powyższej czynności przysługuje wykonawcy, który uważa, że wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest nieuzasadnione i zostało dokonane z naruszeniem przepisów. Wykluczony wykonawca powinien w takiej sytuacji wnieść do zamawiającego pisemny protest w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o wykluczeniu.
Oferta dostawcy lub wykonawcy, który został wykluczony z postępowania, nie jest rozpatrywana. Ofertę taką należy traktować na równi z ofertą odrzuconą. Jest ona nieważna, ponieważ ofertę złożyła osoba nieupoważniona do uczestniczenia w postępowaniu o zamówienie publicznie.
Wykonawca wykluczony z postępowania nie może złożyć oferty zamawiającemu. Jeżeli natomiast wykluczenie wykonawcy następuje już po złożeniu oferty, to zamawiający nie może rozpatrzyć takiej oferty. Nie można też badać takiej oferty pod względem zgodności z warunkami zamówienia, oceniać jej ani porównywać z ofertami innych wykonawców. Zamawiający musi dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty, pomijając ofertę wykluczonego wykonawcy. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>