Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Fałszowanie palet EUR

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 09.07.2008

Artykuł omawia konsekwencje prawne wprowadzania do obrotu fałszywych palet EUR oraz palet nieodpowiadających specyfikacji palet EUR.

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wskutek ostatniej nowelizacji przepisu art. 305 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (j.t. Dz. U. Nr 119 z 2003 r., poz. 1117 z późn. zm. – dalej w skrócie nazywanej Ustawą), rozszerzony został katalog spenalizowanych nim (objętych karą) czynów poprzez wprowadzenie sankcji za handel towarami opatrzonymi podrobionymi znakami towarowymi.

 

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami karze podlegało tylko pierwotne wprowadzenie na rynek towaru opatrzonego podrobionym znakiem towarowym. Nowelizacja ustawy, przede wszystkim w obliczu wzmiankowanego przepisu art. 305, ale również pokrewnego mu przepisu art. 306 wymienionej Ustawy, oznacza, że karze podlegać będzie nie tylko ten, kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać (przykładowo na podstawie licencji), ale również ten, kto dokonuje obrotu – w potocznym rozumieniu „handluje” – towarami oznaczonymi takimi właśnie znakami.

 

W kontekście obrotu paletami EUR oznacza to, że nielegalne ich znakowanie przy użyciu zastrzeżonych znaków towarowych: EUR w owalu, EPAL w owalu lub logo kolei narodowych jest, w myśl przepisów obowiązującego prawa, czynem zabronionym i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch (art. 305 § 1 wspomnianej Ustawy). Jeżeli jednak sprawca uczynił sobie z popełnienia tego typu przestępstwa stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ponadto, w razie skazania za powyższe przestępstwo, sąd może orzec przepadek na rzecz Skarbu Państwa materiałów i narzędzi, jak również środków technicznych, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa. Taka decyzja sądu może zapaść nawet wtedy, gdy te przedmioty nie były własnością sprawcy (art. 306 § 2 tejże Ustawy).

 

W jednostkach organizacyjnych (np. w osobach prawnych, spółkach osobowych oraz stowarzyszeniach) odpowiedzialność określoną w przepisie art. 305 Ustawy ponosi osoba prowadząca lub kierująca jednostką, chyba że z podziału kompetencji wynika odpowiedzialność innej osoby (art. 309 Ustawy).

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że posługiwanie się znakiem towarowym EUR w owalu, EPAL w owalu lub logo kolei narodowych bez upoważnienia należy uznać za nielegalne wówczas, gdy charakterystyka danej palety jest niezgodna z kryteriami identyfikacji palet EUR.

 

Ściganie sprawców czynów objętych zakresem unormowania przepisu art. 305 lub przepisu art. 306 Ustawy następuje jednak tylko na wniosek pokrzywdzonego, nie zaś z urzędu (art. 310 Ustawy). W przypadku podrabiania znaku towarowego EPAL, a także znaków kolei narodowych np. DB, SNCF, pokrzywdzonym jest Europejskie Stowarzyszenie Paletowe EPAL, na które większość kolei narodowych krajów Unii Europejskiej scedowała swe uprawnienia.

 

W tym kontekście powiadamianie organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z przepisu art. 305 lub przepisu art. 306 Ustawy nic zainteresowanemu nie da, albowiem bez wniosku pokrzywdzonego organy te nie są władne prowadzić postępowania karnego czy nawet wyjaśniającego.

 

Odpowiednie zawiadomienie winno zatem zostać skierowane do podmiotu uprawnionego do podjęcia działań wyjaśniających, a ewentualnie również inicjujących postępowanie karne tj. Europejskiego Stowarzyszenia Paletowego EPAL. Na terytorium Polski jego oddział krajowy działa pod nazwą „Polski Komitet Narodowy EPAL”, a mieści się w Inowrocławiu, przy ulicy Marcinkowskiego 106 A.Stan prawny obowiązujący na dzień 09.07.2008

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Instytucja prawna z zakresu Kodeksu karnego - warunkowe umorzenie postępowania karnego

Artykuł przedstawia instytucję prawną z zakresu Kodeksu karnego – warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Odpowiedzialność za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS

Artykuł omawia kwestie odpowiedzialności spółki za niezłożenie lub nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego.

Obrona konieczna jako okoliczność wyłączająca odpowiedzialność karną

Artykuł omawia warunki wyłączenia odpowiedzialności karnej w sytuacji działania w obronie koniecznej.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »