Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Faktura VAT z zerową stawką a podatek od stawki

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.01.2011

Jestem pośrednikiem w obrocie nieruchomościami – płatnikiem podatku VAT. Współpracuję z doradcami finansowymi, którzy pomagają w uzyskaniu kredytu dla moich klientów, z czego uzyskuję pewne wynagrodzenie. Czy jeśli wystawiam doradcy fakturę VAT z zerową stawką (są zwolnieni z podatku), muszę od tej sumy zapłacić 22% podatku?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

To, że nabywca (doradca) w prowadzonej działalności jest zwolniony z podatku, nie ma dla Pana znaczenia, bowiem Pan ustala, jaka jest właściwa stawka podatku VAT z tytułu:

 

  1. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju;
  2. eksportu towarów;
  3. importu towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

 

Na marginesie wskazać muszę, iż stawka 0% jest stawką podatku, nie jest zwolnieniem, zwolnienie zaś i stawka 0% są czymś zupełnie innym niż niepodleganie opodatkowaniu.

 

Podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Stawka podatku wynosi 22%, jeśli usługa, którą wykonał Pan na rzecz doradcy, może zostać opodatkowana inną, niższą stawka – musi to wynikać z ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Jako podatnik obowiązany jest Pan do opodatkowania odpłatnego świadczenia usługi na rzecz doradcy według prawidłowej stawki podatku od towarów i usług, którą zamieszcza Pan w fakturze VAT.

 

Nie może być sytuacji, gdzie na fakturze wpisuje Pan np. 0%, a podatek widoczny to 22% itp.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Miejsce prowadzenia działalności

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (usługi hostingowe). Od niedawna mam klienta (spółkę) zarejestrowaną w Mikronezji. Czy faktura dla klienta powinna zawierać stawkę VAT 23%, a może 0%? Jak się ma do tego miejsce prowadzenia działalności, którym jest Polska?

Podstawowa stawka VAT

Chcemy uczestniczyć w przetargu na usługi w zakresie doradztwa technicznego. Nie wiemy, czy do wyceny zamówienia zastosować podstawową stawkę VAT (23%), czy inną?

Nowa działalność gospodarcza - wynajem mieszkania

Prowadzimy działalność gospodarczą: sprzedaż papierosów. Ze względu na zmniejszający się zysk chcemy zamknąć tę firmę. Zamiast tego chcemy wykonać remont domu i wynająć w nim dwa mieszkania. Po zamknięciu pierwszej firmy zostanie duży VAT, czy będzie go można rozliczać fakturami z remontu? Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z najmem? Czy możliwy jest ryczałt?

Usługi medyczne zwolnione z VAT

Jakie treści powinny znaleźć się na fakturze za usługi medyczne: dla odbiorcy krajowego, dla odbiorcy unijnego, dla odbiorcy pozaunijnego – w przypadku podatnika zwolnionego z VAT i w przypadku podatnika czynnego? Czy podatnik podmiotowo zwolniony powinien składać VAT-UE, jeśli sprzedaje usługi niezwolnione z VAT-u?

Umowa użyczenia - podatek od nieruchomości

Zgodnie z zawartą między właścicielem a stowarzyszeniem umową właściciel oddał stowarzyszeniu w (bezpłatne) użyczenie obiekt, na działalność określoną w umowie. Stowarzyszenie ponosi związane z obiektem koszty dostawy energii elektrycznej, wody i ciepła, wywozu nieczystości, używanie telefonów i innych środków łączności, na podstawie faktur VAT wystawianych przez dostawców tych usług. W umowie jest zapis, że stowarzyszenie ma ponosić też związane z obiektem koszty podatku od nieruchomości. Właściciel obiektu wystawił faktury VAT, na których w pozycji towar/usługa widnieje „podatek od nieruchomości za miesiąc…”, kwota netto to miesięczna stawka podatku, dodatkowo na fakturze jest 23% podatku VAT. Właściciel z tytułu umowy nie wystawia żadnych innych faktur dla stowarzyszenia. Czy sam podatek od nieruchomości może być przedmiotem odsprzedaży przy takiej umowie? Czy sprzedaż ta podlega podatkowi VAT i czy wtedy stowarzyszeniu jako nabywcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z takich faktur?

Jak najdogodniej przekazać sklep córce?

Żona prowadzi w ramach działalności gospodarczej sklep. Jednak z powodu choroby zaszła potrzeba przepisania tego sklepu na pełnoletnią córkę. W jaki sposób można to zrobić, aby nie powstało natychmiastowe zobowiązanie z tytułu podatku VAT? Jaka byłaby najdogodniejsza forma „przejęcia” tej działalności gospodarczej przez córkę, czyli najbliższego członka rodziny?

Przekazanie lokalu biurowego do spółki

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą oraz jest wspólnikiem w spółce partnerskiej, parterem jest również jego żona.
Podatnik chce przekazać do spółki lokal biurowy, który jest środkiem trwałym w jednoosobowej działalności. Jak najkorzystniej podatkowo przekazać lokal do spółki? Lokal został zakupiony w lipcu 2017 (stawka ZW; pierwsze zasiedzenie; lokal był ulepszany, wydatki nie przekraczały 30%; małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej).

Usługi programistyczne dla zagranicznego kontrahenta spoza Unii Europejskiej a VAT

Jestem podatnikiem VAT i prowadzę usługi na rzecz polskich kontrahentów. Zamierzam poszerzyć działalność w zakresie usług programistycznych na rzecz zagranicznego kontrahenta spoza Unii Europejskiej. Czy będę mógł odliczać podatek VAT od zakupionych usług w kraju (najem, leasing operacyjny)? W przypadku nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym, czy będę mógł występować do US o zwrot podatku?

Samochód z homologacją ciężarową kupiony w kraju UE a odliczenie podatku VAT

Mamy zamiar kupić samochód osobowy z homologacją ciężarową, aby skorzystać z możliwości odliczenia całości podatku VAT. Czy jest to możliwe w przypadku zakupu samochodu używanego z jednego z krajów Unii Europejskiej – samochód ma homologację, ale nie ma kratki, która w tym kraju nie jest wymagana. Czy wystarczy założyć kratkę w ASO w Polsce?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »