Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Faktura korygująca zerująca

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 31.07.2016

Miesiąc temu wystawiłam i zaksięgowałam fakturę na pewną firmę zlecającą mi usługę transportową. Wysłałam fakturę do firmy, po dwóch tygodniach nabywca poprosił o wystawienie faktury korygującej zerującej i wystawienie faktury na całkowicie inną firmę. Co to znaczy faktura korygująca zerująca? Czy jej wystawienie jest zgodne prawem skarbowym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podatnik wystawia fakturę korygującą. Można zatem wystawić fakturę korygującą nawet w przypadku, gdy błędnie określono nabywcę. W praktyce przyjmuje się, że winien zrobić to samodzielnie wystawca faktury i raczej nie dokonuje się tego w drodze noty [tak np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 kwietnia 2013 r., sygn. I SA/Po 15/13]. Uznać zatem można, że gdy transakcja udokumentowana fakturą miała miejsce, a tylko zaistniała pomyłka polegająca na błędnym określeniu nabywcy, można całkowicie zmienić dane dotyczące nabywcy, wystawiając fakturę korygującą.

 

W praktyce część firm, gdy błędnie wskazała na fakturze nabywcę, rzeczywiście koryguje fakturę do „zera” i wystawia nową. W mojej ocenie jest to jednak postępowanie błędne. Jeśli bowiem świadczenie wykonano wobec rzeczywistego nabywcy i wprowadzono do obrotu prawnego błędnie określającą nabywcę fakturę, nie ma podstaw, by korygować fakturę do „zera”, skoro niemal w całości jest ona prawidłowa i odzwierciedla przebieg zdarzenia gospodarczego. Uważam, że jedyne podstawy, którym odpowiada prawna możliwość wystawienia faktury korygujące, to jedynie dane nabywcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus dziewięć =

»Podobne materiały

Zastępstwo łączone

W razie nieobecności nauczyciela w-f-u, dyrektor przydziela mi tzw. zastępstwo łączone i w rezultacie na lekcji (jeżeli ilość ćwiczących nie przekroczy 26 osób) realizuję program z dwoma grupami ćwiczebnymi, moja grupa plus grupa za nieobecnego nauczyciela. Dodam, że jest możliwość, by tę grupę wzią

 

Subkonta w spółce z o.o. a urząd skarbowy

Spółka z o.o. posiada rachunek główny (bankowy) i rachunki pomocnicze. Do każdego rachunku pomocniczego ustanowiony jest pełnomocnik rodzajowy. Pełnomocnik korzysta z subkonta dla potrzeb rozliczeń ze spółką, jak również w prywatnych sprawach. Czy spółka powinna wykazywać w urzędzie skarbowym środki

 

Rozliczenie nagród fundowanych na Facebooku

Jesteśmy producentem przedmiotów do użytku w kuchni, od czasu do czasu robimy różnego rodzaju konkursy na Facebooku, które mają na celu promocję marki i firmy. Odbiorcami nagród są osoby fizyczne, które zgłaszają się do konkursu. Zawsze przy konkursie podajemy krótki regulamin (albo chodzi o polubie

 

Udzielanie korepetycji a zwolnienie z VAT

Prowadzę firmę edukacyjną polegającą na oferowaniu udzielania korepetycji z matematyki przez zatrudnionych przeze mnie korepetytorów (studentów). Czy jest jakieś kryterium/sposób, które spowodowałoby, że mogę zostać zwolniony z VAT-u? Roczny przychód przekracza 200 tys. zł. Na jednej lekcji mam mnie

 

Prawa autorskie do artykułów z czasopism - portal informacyjny

Chcę stworzyć kanał informacyjny na YouTube, wykorzystując wiadomości z pewnego zakresu wcześniej opublikowane w mediach. Czy mogę to zrobić? Co z prawem autorskim? Czy muszę mieć jakieś licencje, zgody?

 

Koszty związane z eksploatacją nieruchomości

Jestem właścicielem mieszkania spółdzielczego, które wynajmuję. Najemca uchyla się od wnoszenia opłat na fundusz remontowy. Z umowy wynika, że powinien on pokrywać wszelkie opłaty typu czynsz czy media. Przecież fundusz remontowy też jest kosztem związanym z eksploatacją nieruchomości – zarówn

 

Fikcyjne małżeństwo z Tunezyjczykiem

Mieszkam na stałe w Belgii. Dwa lata temu przyjechała do mnie znajoma, która dostała ofertę zawarcia fikcyjnego małżeństwa z obywatelem Tunezji. Po zawarciu związku Tunezyjczyk osiedlił się na terenie Unii Europejskiej, a znajoma wróciła do Polski. Nie zgłosiła małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »