Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Faktura zbiorcza od dostawcy energii a podatku od towarów i usług

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 12.03.2019

Mam umowę z dostawcą energii. Okres rozliczeniowy to 2 miesiące. Przez 8 miesiącami nie otrzymywałem faktur, a ostatecznie dostałem je teraz zbiorczo za 4 okresy rozliczeniowe do tyłu. Czy to w porządku w świetle ustawy o podatku od towarów i usług?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Zasadą (zdanie pierwsze art. 19a ust. 3 ustawy VAT) usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

 

Moment powstawania obowiązku podatkowego modyfikuje w analizowanej sytuacji art. 19 ust. 5 pkt 4 lit. a), który stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, ale zgodnie z art. 19a ust. 7 gdy podatnik nie wystawił faktury z tytułu wskazanego powyżej lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności. W przypadku dostaw energii elektrycznej (tj. zgodnie z art. 106i ust. 3 pkt 4 w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4) fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności.

 

Reasumując, faktury winny zostać wystawione najpóźniej z upływem poszczególnych terminów płatności, ale ich niewystawienie nie powinno mieć konsekwencji w podatku od towarów i usług po stronie Pana dostawcy, gdyż obowiązek podatkowy i tak powstał z chwilą upływu każdego z terminów płatności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus III =

»Podobne materiały

Podatek VAT od sprzedaży nieruchomości przez sp. z o.o.

Sp. z o.o. posiada nieruchomość. Spółka postawiła halę na działce i jeszcze jej nie dokończyła. Na działce znajduje się też budynek mieszkalny. Spółka go remontowała przez lata i oczywiście eksploatowała, odliczając VAT od remontów. Od nakładów na budowę hali też odliczano VAT. W obecnej sytuacji zr

Gabinet stomatologiczny i przejście na VAT

Niedługo otwieram prywatny gabinet stomatologiczny. Czy opłaca mi się przejść na VAT na jeden rok w celu uzyskania zwrotu podatku VAT po zakupie sprzętu? Jakie zobowiązania i koszty wiążą się z przejściem na VAT?

Zakres działu usług związanych z kulturą a podatek VAT

Chciałem zapytać, czy za usługę zwolnioną od podatku, określoną w ustawie o VAT, załącznik nr 4, poz. 11, ex 92 („usługi związane z kulturą”), można uznać organizację imprezy kulturalnej?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »