Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Faktura za samochód z Niemiec po zamknięciu działalności i wyrejestrowaniu z VAT

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 13.03.2019

Po zakończeniu działalności 31 października i złożeniu VAT-Z dostałam z Niemiec fakturę za zakup samochodu osobowego, używanego w miesiącu lipcu. Po konsultacji z urzędem skarbowym zrobiłam korektę deklaracji VAT za lipiec, wykazując WNT bez prawa do odliczenia i VAT UE. W deklaracji za październik samochód został przekazany na cele prywatne. Problem jest z VAT-23. Został złożony już po zamknięciu działalności i do tej pory niezapłacony. Czy będzie można skorygować deklarację VAT za lipiec po zapłacie podatku z VAT-23? Jak z tego wybrnąć? Czy ewentualna ponowna rejestracja do VAT umożliwiłaby odliczenie i uniknięcie podwójnej zapłaty podatku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportów przez podatników VAT czynnych obowiązują szczególne zasady rozliczania podatku VAT.

 

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 86 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podatek od wewnątrzwspólnotowego nabycia stanowi zarówno podatek należny, jak i podatek naliczony. Zgodnie z art. 86 pkt 2 ust. 4 – kwotę podatku naliczonego w tym przypadku stanowi kwota podatku należnego.

 

Przepisy ustawy VAT stanowią, że zapłata podatku należnego z tytułu WNT samochodu powinna nastąpić w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Przy czym obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (gdy przedmiotem nabycia jest nowy środek transportu, obowiązek podatkowy w WNT powstaje z chwilą jego otrzymania, nie później niż z chwilą wystawienia faktury przez kontrahenta unijnego).

 

Zgodnie z przepisami art. 103 ust. 3 ustawy – w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.

 

Podatnik ma dodatkowo obowiązek przesłać do urzędu skarbowego deklarację VAT-23, z informacją o nabytym środku transportu. Należy pamiętać, iż formularz VAT-23 nie jest deklaracją podatkową i nie służy do rozliczania podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu. Na mocy art. 103 ust. 5 ustawy VAT w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4 ustawy VAT, podatnicy są obowiązani przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z ustalonym wzorem informację o nabywanych środkach transportu (VAT-23). Do informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika.

 

Informacja o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu VAT-23 w istocie nie ma znaczenia dla prawa do odliczenia VAT naliczonego od WNT samochodu ciężarowego. Nie rodzi ona ani prawa do odliczenia, ani obowiązku podatkowego.

 

Zakup samochodu, który stanowi dla nabywcy WNT i od którego zapłacił on do urzędu skarbowego VAT w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, należy wykazać w deklaracji VAT zarówno po stronie podatku należnego, jak i naliczonego.

 

Zgodnie z art. 86 ust. 10b ustawy VAT – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach WNT powstaje pod warunkiem, że podatnik otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.

 

Natomiast w myśl art. 86 ust. 10h ustawy VAT – otrzymanie przez podatnika faktury dokumentującej dostawę towarów, stanowiącą u podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie późniejszym niż trzy miesiące, upoważnia podatnika do odpowiedniego powiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał tę fakturę.

 

W świetle powyższych przepisów informacja VAT-23 nie ma znaczenia dla kwestii rozliczenia podatku. Zgodnie z przepisami prawidłowo dokonała Pani korekty deklaracji VAT za lipiec w zakresie podatku należnego i za ten okres powinna Pani zrobić dopłatę VAT należnego w zakresie WNT. Niestety z przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli zatem otrzymała Pani fakturę po likwidacji działalności, to nie może Pan odliczyć podatku naliczonego.

 

Zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy:

 

a) otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,

b) uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.

 

Zatem VAT należny i naliczony z tytułu WNT może być wykazany w tym samym okresie rozliczeniowym, jeżeli VAT należny wykazany został w prawidłowym okresie i przed upływem 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. Otrzymanie faktury dokumentującej dostawę towarów, stanowiącą u podatnika WNT, w terminie późniejszym, upoważnia podatnika do odpowiedniego powiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał tę fakturę.

 

W świetle powyższych przepisów powinna Pani skorygować deklaracje VAT za lipiec i wykazać podatek należny do zapłaty (powstanie zaległość podatkowa). Dodatkowo powinna Pani skorygować deklarację VAT za miesiąc, w którym otrzymała Pani fakturę, i w tej skorygowanej deklaracji wykazać podatek naliczony z tytułu tej transakcji. Istnieje zatem możliwość odliczenia podatku naliczonego z tytuły WNT samochodu używanego, jednak nie w deklaracji za lipiec lecz w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym otrzymała Pani fakturę.

 

Nie ma konieczności cofania momentu zakończenia działalności, nie ma również potrzeby jej wznawiania. Może Pani zapłacić zaległość podatkową z lipca. Informacja VAT-23 nie ma tu znaczenia, ponieważ nie służy ona do rozliczenia podatku. Proszę zwrócić uwagę, że w żadnym polu formularza VAT-23 nie podaje się kwoty podatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - IV =

»Podobne materiały

Czy podatek VAT dotyczy prywatnych placówek oświaty pozaszkolnej?

Prowadzę prywatną placówkę oświaty pozaszkolnej zajmującą się kursami szybkiego czytania i efektywnej nauki. Czy obowiązuje mnie podatek VAT, a jeśli tak, to jaka stawka?

Działalność gospodarcza tłumacza i umowy z wydawnictwami

Jestem tłumaczem przysięgłym i prowadzę działalność gospodarczą związaną z tłumaczeniami i usługami sekretarskimi. Prowadzę PKPiR oraz płacę podatek VAT. Zawieram także umowy z wydawnictwami na tłumaczenie książek – z tego tytułu otrzymuję honorarium lub umowę na udzieleni

Nowe stawki VAT 2011 r. – VAT na gazety PKWiU 58.13

Do końca 2010 r. na przygotowanie i druk bezpłatnej gazety spółdzielczej (PKWiU 58.13) obowiązywała stawka VAT 0%. Jaką stawką objęte są te gazety w tym roku?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »