Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ewidencja dochodów pod postacią druków KP

Autor: Piotr Geliński • Opublikowane: 15.09.2015

Moja matka jest właścicielką kamienicy. Zajmuje się administracją tej kamienicy, czynsze od lokatorów, płatności za wodę , prąd etc.) oraz wynajmuje trzy lokale użytkowe osobom, które prowadzą tam sklepy. Ważne jest to, że mama nie ma działalności gospodarczej i rozlicza się na zasadach ogólnych. „Transakcje” dokumentuje w postaci dowodów wewnętrznych, tzw. druków KP. Czy w roku 2015 musi mieć zainstalowaną kasę fiskalną oraz czy ewidencja dochodów pod postacią tych druczków KP jest wystarczająca? Czy jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej może wystawiać faktury?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Opisane usługi nie podlegają ewidencjonowaniu w kasie rejestrującej. Pana matka może stać się podatnikiem VAT czynnym (a więc będzie musiała opodatkowywać VAT najem lokali użytkowych), jeśli straci prawo do tzw. zwolnienia podmiotowego.

 

Uzasadnienie: od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U., poz. 1544).

 

Zgodnie z § 2 ust. 1 powyższego rozporządzenia „zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. W pozycji 26 jako czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania wskazano wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKWiU ex 68.20.1)”.

 

Zatem opisane usługi nie podlegają ewidencjonowaniu w kasie rejestrującej.

 

Odnośnie statusu podatnika VAT, Pana matka musi kontrolować wielkość sprzedaży. Przekroczenie sprzedaży w kwocie 150 000 zł (wliczając w to najem nie tylko lokali użytkowych, ale i lokali mieszkalnych) będzie obligowało ją do zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny i naliczania VAT od najmu lokali użytkowych (i oczywiście wystawiania faktur). Najem lokali mieszkalnych na cele mieszkalne będzie nadal korzystał ze zwolnienia z VAT (faktury ze stawką „zw.”).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus III =

»Podobne materiały

Możliwość umorzenia opłaty za przechowanie zatrzymanych w depozycie towarów

Niecały rok temu musiałem zostawić na dwa miesiące towary w depozycie w urzędzie celnym. Przedmioty te zostały mi zabrane na granicy, za co zapłaciłem mandat karny. Kilka dni temu otrzymałem polecenie zapłaty za przechowywanie tych towarów. Czy muszę zapłacić za depozyt, czy mogę jakoś tego uniknąć?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »