Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Espresso cappuccino, latte, mocha – jakie stawki VAT?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.04.2009

Autor wyjaśnia podatkową różnicę między napojami takimi jak espresso, cappuccino, latte, mocha.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nawet osoby, które są stałymi bywalcami kawiarni, niezbyt często oglądają paragony fiskalne. W końcu kawa to tylko kawa. W kawiarniach, także tych sieciowych, w menu, w dziale „kawa” widnieje nie tylko „espresso”, ale również „cappuccino”, „latte”, „mocha” – słusznie, przynajmniej na pierwszy rzut oka, jednakże nie jest to ani pewne, ani oczywiste, co więcej odpowiednia klasyfikacja wymienionych „kaw” ma doniosłe skutki podatkowe.

 

Co do zasady, zgodnie z „LISTĄ TOWARÓW I USŁUG, DLA KTÓRYCH OBNIŻA SIĘ STAWKĘ PODATKU DO WYSOKOŚCI 7%”, która stanowi załącznik Nr 1 do rozporządzenia ministra finansów (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1336) z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a dokładnie zgodnie z pozycją 21 tej listy, obniża się stawkę podstawową (22%) podatku od towarów i usług do 7% dla usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:

 

  • sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
  • sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Zatem wydawałoby się oczywiste, iż sprzedaż kawy w kawiarni opodatkowana winna być stawką 22% podatku od towarów i usług. Rzeczywistość okazuje się jednak zdecydowanie bardziej skomplikowana.

 

Pewien podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z zapytaniem: „Czy usługi cappuccino, latte i mocha podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%?”

 

Podatnik wywodził, iż „usługa cappuccino polega na dostawie klientowi napoju, składającego się z około jednej trzeciej z kawy espresso, w jednej trzeciej z gorącego mleka i w jednej trzeciej z mlecznej piany, przygotowanego w oparciu o zalecenia Włoskiego Instytutu Kawy (tj. spienienia mleka przy pomocy dyszy z parą wodną pod ciśnieniem do temperatury 65-70 st. C) przy użyciu specjalistycznych urządzeń (tj. gastronomiczny ekspres ciśnieniowy o ciśnieniu parzenia około 9 bar i temperaturze parzenia 88-92 st. C). Podobnie wygląda sposób usługi latte i mocha, z tym że zmieniają się proporcje składników tj. usługa latte – 1/5 kawa, 3/5 mleko i 1/5 piana oraz usługa mocha – 1/5 kawa, 1/5 gorąca czekolada, 2/5 mleko i 1/5 piana. Tak więc nie można nazywać usługi cappuccino kawą, gdyż cappuccino to nie kawa, a jedynie napój z dodatkiem kawy. Wobec powyższego stosowanie stawki 7% jest jak najbardziej zasadne (...) przedmiotowe towary posiadają grupowanie PKWiU 15.98.12-70.00”.

 

W trakcie postępowania przedłożono organowi opinię statystyczną wydaną przez Urząd Statystyczny w Łodzi z dnia 17 listopada 2006 r. znak: OK-5672/KW-5745/2006, zgodnie z którą:

 

„Świadczone usługi mieszczą się w grupowaniach:

 

  1. podawanie w kawiarni sporządzonych według receptury napojów cappuccino, latte i mocha: PKWiU 55.40.10-00.00 – »Usługi związane z podawaniem napojów«;
  2. podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni z obsługą kelnerską: PKWiU 55.30.11-00.00 – »Usługi gastronomiczne w restauracjach«;
  3. podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni bez obsługi kelnerskiej: PKWiU 55.30.13-00.00 – »Usługi gastronomiczne w lokalach samoobsługowych«.

 

W przypadku gdy wymienione wyroby: cappuccino, latte i mocha, występują w obrocie, mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 15.98.12-70.00 – »Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe«”.

 

Organ podatkowy odpowiedział podatnikowi, iż:

 

„Obniżona stawka podatku VAT dotyczy usług gastronomicznych, usług związanych z podawaniem napojów oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych. Nie ma ona jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem tych usług jest m.in. sprzedaż kawy i herbaty wraz z dodatkami. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż istotne znaczenie mają klasyfikacje statystyczne w sytuacji, w której w odniesieniu do konkretnego towaru (czynności z nim związanej) zastosowanie ma zwolnienie od podatku od towarów i usług lub stawka niższa niż 22%. Ustawodawca bowiem w treści ustawy oraz w przepisach wykonawczych obok nazw towarów, często również posługuje się symbolami zawartymi we wspomnianych wyżej klasyfikacjach. Tak więc prawidłowe opodatkowanie towaru łączy się z odpowiednim jego zaklasyfikowaniem na podstawie przepisów o statystyce publicznej (...) pomimo faktu potocznego określenia przedmiotowych napojów jako kawa mocha, kawa latte, czy kawa cappuccino, zgodnie z klasyfikacją Głównego Urzędu Statystycznego należy napoje zaklasyfikować do grupowania PKWiU 15.98.12-70.00 »Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe« (...) Zatem przy sprzedaży w ramach usług gastronomicznych towarów takich jak cappuccino, latte i mocha (...) właściwą stawką podatku VAT przy sprzedaży przedmiotowych napojów w ramach usługi gastronomicznej jest stawka 7%” – sygn. PP/443-81-06.

 

Nie jest to odosobniony przypadek takiej właśnie interpretacji, m.in. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (sygn. 1435/PP1/443-07/06/AŁ) wskazuje w analogicznym stanie faktycznym, że „(...) organ podatkowy stwierdza, iż pomimo faktu potocznego określenia przedmiotowych napojów jako kawa, kawa latte, czy kawa cappuccino, zgodnie z klasyfikacją Głównego Urzędu Statystycznego należy je zaklasyfikować do grupowania PKWiU 15.98.12-70.00”.

 

Zgodnie z załącznikiem Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535), który nosi nazwę „WYKAZ TOWARÓW I USŁUG, OPODATKOWANYCH STAWKĄ PODATKU W WYSOKOŚCI 7%”, pozycja 44 – „Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe”, grupowane jako 15.98.12-70, opodatkowane winny być obniżoną, 7% stawką podatku od towarów i usług.

 

Dla pełni obrazu dodać trzeba, że – jak informuje na swojej stronie Główny Urząd Statystyczny:

 

„Od 1 stycznia 2009 r., zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 207, poz. 1293), wprowadzono do stosowania w statystce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej nową Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) (...) W ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej do dnia 31 grudnia 2009 r. nową klasyfikację stosuje się równolegle z PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844, z 2005 r. Nr 90, poz. 760, z 2006 r. Nr 245, poz. 1780 oraz z 2007 r. Nr 243, poz. 1785).

 

Do celów:

 

  • opodatkowania podatkiem od towarów i usług,
  • opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej,
  • poboru akcyzy i obowiązku oznaczania wyrobów znakami akcyzy na terytorium kraju

 

do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.).”Stan prawny obowiązujący na dzień 23.04.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - osiem =

 

»Podobne materiały

Sprzedaż osobowego samochodu firmowego, przy zakupie którego przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

Sprzedaż osobowego samochodu firmowego, przy zakupie którego przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z punktu widzenia konsekwencji sprzedaży w zakresie podatku od towarów i usług, to temat, który wielu przedsiębiorcom sprawia olbrzymie probl

Problemy przy zbyciu przedsiębiorstwa w świetle nowych regulacji ustawy o podatku od towarów i usług

Autor omawia problemy występujące przy zbyciu przedsiębiorstwa w świetle nowych regulacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Nowe zasady opodatkowania aportów – VAT

Autor przedstawia obowiązujące od 1 kwietnia 2009 roku zasady opodatkowania aportów podatkiem od towarów i usług.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »