.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Emerytura a wysokość zajęć komorniczych

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 28.04.2011

Ile może zająć komornik z emerytury, jeśli mam zadłużenia bankowe oraz alimenty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli chodzi o wysokość dopuszczalnych potrąceń z emerytury, to wszystko zależy od tego, z jakiego tytułu mają one nastąpić*. Zasady dokonywania potrąceń z emerytury uregulowane zostały od art. 138 do art. 144 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

I tak w przypadku potrąceń na rzecz alimentów – nie można potrącić więcej niż 60% emerytury, natomiast w przypadku zajęć z wniosku banku – nie można potrącić więcej niż 25% emerytury.

 

W przypadku zbiegu potrąceń z tytułu należności alimentacyjnych i należności wobec banku potrącenie nie może łącznie przekraczać 60% emerytury. Tym samym w przypadku zbiegu tytułów potrąceń należy dokonać w podanej wyżej kolejności.

 

Warto pamiętać, że minimalna wielkość emerytury, jaka powinna pozostać po dokonaniu potrąceń, to – w przypadku alimentów czy należności banków – 50% najniższej emerytury.

 

Oznacza to, że na Pańskie konto ZUS winien przekazać przynajmniej 50% najniższej emerytury. Obecnie najniższa emerytura brutto wynosi 706,29 zł (netto 616,72 zł) zgodnie z komunikatem Prezesa ZUS z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent.

 

Wysokość części świadczenia podlegającego potrąceniu ustala się od kwoty przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Aby więc ustalić, jaka część świadczenia emerytalnego podlega egzekucji, należy odliczyć od niej składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i inne należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 11.01.2011 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »