Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejście na emeryturę a zatrudnienie w zarządzie spółki

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 22.09.2018

Za miesiąc przechodzę na emeryturę z zakładu macierzystego. Dodatkowo jestem zatrudniona w zarządzie spółki komandytowej i spółki z o.o.. Czy nie stracę prawa do emerytury do emerytury? Jestem w wieku emerytalnym, prawa nabyłam 4 lata temu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Przejście na emeryturę a zatrudnienie w zarządzie spółki

Jak rozumiem, nabyła Pani prawo do emerytury w ustawowym wieku. Obecnie jedynym warunkiem nabycia praw do emerytury jest osiągnięcie wieku ustawowego. Jednak czym innym jest prawo do emerytury, czym innym wypłata świadczenia.

 

Stosownie do treści art. 129 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2015 r., 748) świadczenia wypłaca się od dnia powstania prawa do niego ale nie wcześniej niż od miesiąca w którym zgłoszono wniosek o świadczenie lub wydano decyzję z urzędu. Z kolei z treści art. 103a cyt. ustawy wynika konieczność zawieszenia emerytury jeśli emeryt kontynuuje zatrudnienie bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury.

 

Podnieść należy, że stosownie do treści art. 116 ust. 5 ustawy emerytalnej do wniosku w sprawie przyznania świadczeń powinny być dołączone dowody uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokości, określone w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. W tym świadectwo pracy.

 

Musi Pani rozwiązać wszystkie stosunki pracy, jakie Pani posiada, przed dniem złożenia wniosku. Bowiem na dzień złożenia wniosku nie może Pani pozostawać w żadnym zatrudnieniu. Po tym dniu może Pani na nowo nawiązać stosunek pracy.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus II =

22.09.2018

Nie do konca w artykule jest to dobrze przedstawione. Moze pani zlozyc wniosek o emeryture nie rozwiazujac stosunkow pracy, wtedy zus przyzna pani prawo do emerytury i ustali jej wysokosc. jednakze do wyplaty emerytury bedzie mudisla pani rozwiazac wszystkie stosunki pracy i po zlozeniu swiadectw pracy w zus i po chocisz jednodniowej przerwie w zatrudnirniu moze pani ponownie zatrudnic sie ns podstawie umowy o prace w poprzedniej lub innej firmie. pozdrawiam

KupaP

»Podobne materiały

Uznanie warunków pracy za szkodliwe

Mam 30-letni staż pracy. Od 20 lat pracuję w jednym zakładzie pracy, przez 18 lat moje stanowiska pracy były uznawane za pracę w warunkach szkodliwych. Od dwóch lat jestem jednak specjalistą w swojej dziedzinie i mimo że wykonuję te same (plus dodatkowe) czynności, to moja praca już nie jest uznawan

Ustalenie prawa do emerytury

Ja i żona mieszkamy na stałe w RPA od 1984 roku. W Polsce nasz staż pracy wyniósł: ja – 10 lat (plus urlop bezpłatny 2 lata), żona – 9 lat. Obecnie mam 60 lat, a żona 59. Czy żona po ukończeniu 60 lat życia, a ja po ukończeniu 65 lat będziemy mieli prawo do jakiejkolwiek emerytury, a jeś

Emerytura przelana na konto po śmierci babci

Moja babcia zmarła 27 lipca, a 10 sierpnia przelano emeryturę na jej konto bankowe, do którego mam dostęp. Ja z kolei dokonałam przelewu tej kwoty na rachunek mojej mamy. Po kilku dniach ZUS zwrócił się do banku o zwrot emerytury, a pracownicy banku zgłosili się do mnie z zapytaniem, czy mogłabym o
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »