.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Emeryt jako członek zarządu Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 29.07.2010

Jestem emerytem. Przez wiele lat społecznie pracowałem w Pracowniczej Kasie Zapomogowo-Pożyczkowej. Po ostatnich wyborach Związki Zawodowe Solidarność zakwestionowały fakt ponownego wybrania mnie do zarządu PKZP jako naruszenie § 15 rozporządzenia Rady Ministrów dnia 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy. Jak się to ma do § 9 i 11 tego samego rozporządzenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Emeryt niestety nie może być członkiem zarządu PKZP.

 

Z § 15 rozporządzenia Rady Ministrów dnia 19 grudnia 1992 roku jednoznacznie wynika, że członek zarządu PKZP musi jednocześnie pozostawać w stosunku pracy. W razie ustania stosunku pracy z członkiem zarządu przeprowadza się wybory uzupełniające.

 

Natomiast oczywiście ustanie stosunku pracy nie ma wpływu na Pana członkostwo.

 

§ 15 rozporządzenia jest przepisem szczególnym w stosunku do § 9 pkt 5. W naszym systemie prawnym obowiązuje zasada, w myśl której „przepis szczególny uchyla przepis ogólny”. Tym samym w razie kolizji pierwszeństwo zawsze należy dać regulacji szczególnej.

 

Norma szczególna jest to taka norma, której zakres hipotezy jest węższy niż innej normy, zwanej ogólną, i zawiera się w hipotezie normy ogólnej. § 9 pkt 5 stanowi, iż członek PKZP ma możliwość kandydowania do Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Natomiast § 15 mówi, że w razie ustania stosunku pracy z członkiem zarządu czy z członkiem komisji rewizyjnej przeprowadza się wybory uzupełniające. Norma „członek PKZP ma prawo wybierać i być wybieranym do zarządu PKZP i komisji rewizyjnej”, jest normą ogólna w stosunku do normy „w razie ustania z członkiem organu stosunku pracy – przeprowadza się wybory uzupełniające”, która jest normą szczególną. Dzieje się tak, ponieważ nie każdy członek PKZP jest pracownikiem zakładu pracy, w którym PKZP działa.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl