Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Elementy obligatoryjne umowy spółki jawnej

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 29.09.2014

Obowiązujące przepisy nie ustanawiają szczególnie wymagających warunków do skuteczności zawarcia umowy spółki jawnej. Powinna być ona jednak zawarta na piśmie i zawierać obligatoryjnie pewne elementy.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 25 Kodeksu spółek handlowych1 obligatoryjnymi elementami, które muszą zostać zawarte w umowie spółki jawnej, są:

 

  1. firma i siedziba spółki;
  2. określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość;
  3. przedmiot działalności spółki;
  4. czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

 

Ponadto zgodnie z art. 23 Kodeksu spółek handlowych umowa spółki powinna być zawarta na piśmie, pod rygorem nieważności.

 

Firma i siedziba spółki jawnej

 

Firma spółki jawnej musi odpowiadać wymogom określonym w art. 24 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko, albo firmę (nazwę) jednego, albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”, przy czym dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp. j.”. Natomiast siedzibą spółki jawnej będzie zawsze miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający (zgodnie z art. 41 w zw. z art. 331 Kodeksu cywilnego2).

 

Wkłady wnoszone do spółki jawnej

 

Wkłady do spółki mogą mieć charakter pieniężny lub niepieniężny w postaci aportów (praw lub rzeczy) lub pracy, czy usług świadczonych nieodpłatnie na rzecz spółki. W interesie wspólników leży, aby wartość wkładów była określona precyzyjnie, zgodnie bowiem z art. 48 § 1 Kodeksu spółek handlowych w razie wątpliwości uważa się, że wkłady wspólników są równe.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przedmiot działalności spółki jawnej

 

Mając na uwadze art. 40 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym3 przedmiot działalności spółki powinien być określony według Polskiej Klasyfikacji Działalności. Przy czym słowny opis działalności spółki nie musi pokrywać się opisem wskazanym w PKD, wystarczające jest wskazanie prawidłowych kodów.

 

Czas trwania spółki jawnej

 

Wskazanie czasu trwania spółki konieczne jest tylko w przypadku, gdy umowa spółki zawierana jest na czas oznaczony. Czas ten może być wskazany terminem, np. datą, z upływem której spółka ulega rozwiązaniu, bądź liczbą miesięcy lub lat liczonych od dnia zawarcia spółki, bądź też osiągnięciem określonego celu. Jeżeli spółka zawarta jest na czas oznaczony, wydłużenie jej trwania wymaga zmiany umowy spółki (zmiana umowy musi być dokonana w formie pisemnej).

 

 

 

 

___________________________

1 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030)

2 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121)

3 Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1203, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 29.09.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »