Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla nauczyciela kontraktowego w ciąży

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 22.03.2019

Nauczyciel kontraktowy zatrudniony od 1 września 2017 roku do 31 sierpnia 2018 na czas określony przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Termin porodu to 10 sierpnia 2018 roku. Za ile dni powinien otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla nauczyciela kontraktowego w ciąży

Zgodnie z art. 66 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego  z powodu rozwiązania stosunku pracy nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w placówkach feryjnych, a nie więcej niż 35 dni w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych w placówkach nieferyjnych.

 

W uchwale z dnia 10 maja 2006 r. (sygn. akt III PZP 3/06) Sąd Najwyższy stwierdził, iż nauczyciel ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pracy w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy  także w sytuacji, gdy pracuje w szkole, w której przewidziano ferie szkolne.

 

Z pytania nie wynika, czy nauczycielka w okresie ferii zimowych skorzystała z 2 tygodni urlopu. Jeśli tak, ekwiwalent wypłaca się jedynie za 6 tygodni. Jeśli zaś w okresie ferii zimowych była już na zwolnieniu, ekwiwalent wypłaca się za 8 tygodni.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus I =

»Podobne materiały

Zmuszanie do urlopu nauczyciela

Jestem wychowawcą w ośrodku młodzieżowym (bez ferii). Pozostało mi jeszcze ponad 20 godzin urlopu. Dyrektor zmusza mnie, bym wykorzystał do końca sierpnia 26 godzin urlopu. Czy ma do tego prawo?

 

Powrót po wychowawczym – co może zdecydować pracodawca?

Od dwunastu lat jestem zatrudniona w oddziale banku na czas nieokreślony. Od 2005 r. przebywam na urlopie wychowawczym do 18 marca 2010 r. W międzyczasie przeprowadziliśmy się i mieszkamy ok. 100 km od mojego miejsca pracy, w innym województwie. Zgłosiłam powrót do pracy, więc muszę się znów przepro

 

Odmowa udzielenia urlopu wychowawczego

Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wychowawczego, jeśli pracownik złożył pismo w tej sprawie, lecz nie zachował wymogów formalnych wniosku, tj. nie załączył oświadczenia drugiego rodzica o niekorzystaniu z urlopu wychowawczego w tym okresie? Ponadto pismo nie zostało podpisane przez prac

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »