Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Eksport towarów poza UE

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 08.01.2014

Sprzedaję różne towary, również poza UE. Wysyłam je listem priorytetowym lub poleconym priorytetowym, ponieważ są to rzeczy dość lekkie. Słyszałem, że można naliczać VAT 0% przy eksporcie poza UE. Do tej pory stosowałem stawkę 23%. Czy mogę naliczać VAT 0% przy wysyłce na pośrednictwem Poczty Polskiej lub kuriera?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie bezpośrednim towarów pod warunkiem, że przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada się dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium UE.

 

Artykuł 41 ust. 6a ustawy o podatku od towarów i usług dodany do ustawy został przez art. 1 pkt 32 lit. a ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 35) zmieniającej powyższą ustawę z dniem 1 kwietnia 2013 r. Stanowi on, że dokument potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium UE jest w szczególności:

 

„1) dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;

 

2) dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

 

3) zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny”.

 

Mimo że powyższy katalog ma charakter otwarty, przedstawione w nim dokumenty potwierdzają wywóz towaru, a nie jedynie jego nadanie (nadany towar niekoniecznie musi wyjechać). Jedynie inne dokumenty, np. z innych krajów niż Polska, o podobnej „mocy”, potwierdzające wywóz, a nie nadanie, mogłyby upoważniać do zastosowania stawki 0%.

 

Podsumowując, należy stwierdzić, że sam dowód nadania przesyłki pocztą lub kurierem nie uprawnia do stosowania stawki 0% w eksporcie towarów. Konieczne jest przeprowadzenie procedury eksportowej, dzięki której uzyska Pan jeden ze wskazanych dokumentów.

 

 

 

 

Stan prawny z 9.04.2013 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

WNT i późniejsza sprzedaż towarów poza UE

Czy w ramach mojej firmy mogę kupować samochody w kraju UE (np. w Danii) bez podatku VAT i sprzedawać je osobom spoza wspólnoty (np. z Ukrainy), nie płacąc przy tym podatku VAT? A jeśli samochód zostanie zakupiony z VAT, to czy po sprzedaży mogę odzyskać podatek?

Sprzedaż monet poza Unię Europejską

Kupuję monety od zagranicznego kontrahenta z Unii Europejskiej ze stawką VAT 0%. W Polsce sprzedaję te monety z 23% VAT. Czy do krajów spoza Unii Europejskiej powinienem jest sprzedawać ze stawką 23%?

Import towaru wyprodukowanego poza UE od dystrybutora z siedzibą w UE a cło i podatek VAT

Rozważam założenie jednoosobowej działalności polegającej na imporcie z Irlandii i sprzedaży w Polsce miodu naturalnego. Czy w przypadku, gdy miód jest kupowany o pośrednika w UE, konieczne jest opłacenie cła, skoro miód jest produkowany poza UE? Jak wygląda sprawa podatku VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym, gdy w Irlandii nie ma podatku VAT na miód, a w Polsce (z tego co wiem) to 3%? Jakie w przypadku takiej działalności mam opcje wyboru podatku dochodowego? Jaka forma byłaby najkorzystniejsza dla tego typu firmy z przychodem rocznym do 100 tys. zł? Jaki byłby to procent w przypadku wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Handel towarami w UE

Nie prowadzę działalności gospodarczej. Pracuję na etat. Od kilku lat współpracuję dorywczo i prywatnie z firmą niemiecką. Na ich zlecenia wykonuję pewne części, które wymyśliłem i montuję sam. Elementy kupuję w Polsce (mam faktury). Z dochodu odprowadzam podatek (PIT-53). Firma niemiecka prosi mnie o podpisanie deklaracji stwierdzającej, że wykonywane przeze mnie urządzenia spełniają polskie warunki handlu preferencyjnego (bez zastosowania kumulacji). Deklaracja zobowiązuje mnie również do przedstawienia na żądanie dokumentacji dla odpowiednich władz, potwierdzającej zadeklarowany status urządzenia. Czy mogę uzyskać taki status w urzędzie celnym? Czy opisany handel towarami w UE zobowiązuje mnie do podjęcia jakichś dodatkowych czynności prawnych?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »