Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Eksport towarów poza UE

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 08.01.2014

Sprzedaję różne towary, również poza UE. Wysyłam je listem priorytetowym lub poleconym priorytetowym, ponieważ są to rzeczy dość lekkie. Słyszałem, że można naliczać VAT 0% przy eksporcie poza UE. Do tej pory stosowałem stawkę 23%. Czy mogę naliczać VAT 0% przy wysyłce na pośrednictwem Poczty Polskiej lub kuriera?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie bezpośrednim towarów pod warunkiem, że przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada się dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium UE.

 

Artykuł 41 ust. 6a ustawy o podatku od towarów i usług dodany do ustawy został przez art. 1 pkt 32 lit. a ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 35) zmieniającej powyższą ustawę z dniem 1 kwietnia 2013 r. Stanowi on, że dokument potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium UE jest w szczególności:

 

„1) dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;

 

2) dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

 

3) zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny”.

 

Mimo że powyższy katalog ma charakter otwarty, przedstawione w nim dokumenty potwierdzają wywóz towaru, a nie jedynie jego nadanie (nadany towar niekoniecznie musi wyjechać). Jedynie inne dokumenty, np. z innych krajów niż Polska, o podobnej „mocy”, potwierdzające wywóz, a nie nadanie, mogłyby upoważniać do zastosowania stawki 0%.

 

Podsumowując, należy stwierdzić, że sam dowód nadania przesyłki pocztą lub kurierem nie uprawnia do stosowania stawki 0% w eksporcie towarów. Konieczne jest przeprowadzenie procedury eksportowej, dzięki której uzyska Pan jeden ze wskazanych dokumentów.

 

 

 

 

Stan prawny z 9.04.2013 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - V =

»Podobne materiały

WNT i późniejsza sprzedaż towarów poza UE

Czy w ramach mojej firmy mogę kupować samochody w kraju UE (np. w Danii) bez podatku VAT i sprzedawać je osobom spoza wspólnoty (np. z Ukrainy), nie płacąc przy tym podatku VAT? A jeśli samochód zostanie zakupiony z VAT, to czy po sprzedaży mogę odzyskać podatek?

 

Import towaru wyprodukowanego poza UE od dystrybutora z siedzibą w UE a cło i podatek VAT

Rozważam założenie jednoosobowej działalności polegającej na imporcie z Irlandii i sprzedaży w Polsce miodu naturalnego. Czy w przypadku, gdy miód jest kupowany o pośrednika w UE, konieczne jest opłacenie cła, skoro miód jest produkowany poza UE? Jak wygląda sprawa podatku VAT w handlu wewnątrzwspól

 

Handel towarami w UE

Nie prowadzę działalności gospodarczej. Pracuję na etat. Od kilku lat współpracuję dorywczo i prywatnie z firmą niemiecką. Na ich zlecenia wykonuję pewne części, które wymyśliłem i montuję sam. Elementy kupuję w Polsce (mam faktury). Z dochodu odprowadzam podatek (PIT-53). F

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »