.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Eksport drzwi i okien a podatek VAT

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 09.06.2012

Czy muszę płacić podatek VAT od okien i drzwi aluminiowych z szybami kupowanymi w Polsce, a przeznaczonymi na eksport do Australii?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Eksport towarów jest co do zasady opodatkowany preferencyjną stawką 0% – po spełnieniu określonych warunków wskazanych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

 

Aby skorzystać z zerowej stawki, należy w sposób właściwy udokumentować fakt wywozu towarów poza granice Unii Europejskiej. Forma dokumentowania różni się w zależności od tego, czy jest to tzw. eksport bezpośredni (gdy towar jest odprawiany przez eksportera lub na jego rzecz), czy eksport pośredni (towar jest odprawiany przez nabywcę lub na jego rzecz).

 

W pierwszym przypadku eksporter dokumentuje wywóz towaru oryginałem dokumentu celnego IE-599 lub oryginałem dokumentu SAD-3.

 

W drugim wypadku dokumentem będzie kopia dokumentu IE-599 lub kopia SAD-3.

 

W zależności od momentu otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty – sprzedaż rozliczana jest w różny sposób. Możliwe są następujące 3 przypadki:

 

  1. eksporter otrzymuje dokumenty poświadczające wywóz towaru przed złożeniem deklaracji za okres, w którym dokonał dostawy – wtedy wykazuje sprzedaż jako eksport, stosując stawkę „0”;
  2. eksporter otrzymuje dokumenty poświadczające wywóz towaru w następnym okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale) – w takiej sytuacji w okresie, w którym dokonano dostawy, nie wykazuje się eksportu; podlega on wykazaniu w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano dokumenty;
  3. jeżeli eksporter nie otrzymał dokumentów w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych, ma obowiązek rozliczyć podatek VAT według stawki krajowej w rozliczeniu za okres następujący po okresie dokonania dostawy; po otrzymaniu dokumentów w późniejszym okresie – dokonuje korekty deklaracji.

 

Reasumując – co do zasady eksport podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – korzysta jednak ze stawki 0%. Podatnik ma również prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z taką dostawą – ostatecznie nie ponosi więc ciężaru podatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »