Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Eksmisja z mieszkania własnościowego

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.02.2015

Mój brat pomieszkuje w moim własnościowym mieszkaniu. Ma tu meldunek, ale nie dokłada się do żadnych wydatków, żeruje na mojej dobroci. Sprowadza do mieszkania podejrzanych kolegów, sam często ląduje na izbie wytrzeźwień. Teraz przebywa w zakładzie karnym. Jak nie dopuścić, by po wyjściu znów chciał u mnie nocować? Czy mogę go jakoś wymeldować, eksmitować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego, zwanego dalej K.c. Z treści Pani pytania wynika, iż przysługuje Pani prawo własności mieszkania, w którym obecnie Pani mieszka. Prócz Pani bez jakiejkolwiek pisemnej umowy w mieszkaniu (w czasie, gdy nie przebywa z zakładzie karnym) zamieszkuje także Pani brat.

 

Z uwagi na powyższe w pierwszej kolejności wskazać należy, iż zgodnie z art. 140 K.c. „w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą”.

 

Dotychczas przyjąć można, że Pani brat korzystał z mieszkania na zasadzie użyczenia. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jako że umowa użyczenia de facto między Państwem nie była zawarta, a jedynie wynikała z domniemania faktycznego, przyjąć należy, iż brat miał możliwość korzystania z mieszkania w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy objętej użyczeniem. Innymi słowy mógł w mieszkaniu przebywać celem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.

 

Pani brat naruszał swym zachowaniem przepis art. 713 K.c., zgodnie z „którym biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Umowa użyczenia została zawarta na czas nie oznaczony, a w takiej sytuacji użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić”.

 

Nadto wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 716 K.c., jeżeli biorący używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, jeżeli powierza rzecz innej osobie nie będąc do tego upoważniony przez umowę ani zmuszony przez okoliczności, albo jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy, użyczający może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony.

 

W chwili obecnej zasadne byłoby skierowanie do brata pisma, w którym wypowiada Pani umowę użyczenia. Wezwanie do opuszczenia lokalu i jego wydania Pani nie ma w chwili obecnej sensu, jako że brat przebywa w zakładzie karnym.

 

Pani jako właścicielka mieszkania ma wyłączne prawo do władania swoją nieruchomością i w związku z tym przysługuje Pani prawo wystąpienia z żądaniem o nakazanie pozwanemu bratu opróżnienia wraz z rzeczami i osobami, których prawa reprezentuje i wydanie Pani zajmowanego lokalu mieszkalnego z jednoczesnym wskazaniem, iż bratu nie będzie przysługiwało prawo do lokalu socjalnego.

 

„Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:

 

1) kobiety w ciąży,

2) małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.) lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,

3) obłożnie chorych,

4) emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,

5) osoby posiadającej status bezrobotnego,

6) osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały

 

– chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany”.

 

Reasumując, przysługuje Pani prawo do wystąpienia z pozwem o eksmisję. Opłata sądowa wynosi 200 zł. Sadem właściwym jest sąd położenia nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - V =

»Podobne materiały

Co zrobić, gdy dłużnik nie chce podpisać umowy najmu pomieszczenia tymczasowego?

Gmina wskazała pomieszczenie tymczasowe, ale komornik nie mógł przeprowadzić eksmisji, ponieważ dłużnicy nie chcą podpisać umowy najmu z gminą. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy eksmisja do pomieszczenia tymczasowego wskazanego przez gminę może być uzależniona od podpisania umowy najmu przez dłużnikó

 

Kupno mieszkania a eksmisja sprzedającego

Chcę kupić mieszkanie od starszej pani, która po spisaniu aktu notarialnego i zapłacie, chce jeszcze pozostać w mieszkaniu 3 miesiące. Jak się nie wyprowadzi to jakie są szanse jej eksmisji? Jak się prawnie zabezpieczyć przed takim ryzykiem?

 

Eksmisja z mieszkania byłej konkubiny

Mój były konkubent wygania mnie ze swojego mieszkania. Chce ode mnie opłaty na dom, gdyż mówi, że to czynsz, choć żadnej umowy nie dał. Czy mam się wyprowadzać? Mówi, że już do sądu mnie podał, więc co może zrobić sąd?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »