.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Eksmisja z lokalu Wojskowej Agencji Mieszkaniowej

Autor: Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 28.03.2015

Czy mogę mieszkać z dziećmi w mieszkaniu, gdy były mąż zdał mieszkanie, a ekwiwalent wziął jeszcze w trakcie trwania małżeństwa? Czy mam prawo do części ekwiwalentu? Jestem z dziećmi zameldowana w tym mieszkaniu. Po wyprowadzeniu się byłego męża wprowadziłam się do tego mieszkania razem z dziećmi. Czy mogę tam mieszkać nadal, czy WAM mnie „wyrzuci”?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Skoro jak Pani podaje, mąż „zdał mieszkanie” i otrzymał na swój wniosek ekwiwalent (odprawę mieszkaniową) jeszcze w trakcie trwania związku małżeńskiego, to doszło tym samym do uchylenia decyzji o przydziale lokalu, a Pani niestety w tych okolicznościach zajmuje ów lokal wraz z dziećmi bez żadnego tytułu prawnego. Należy wobec tego liczyć się z ryzykiem wezwania do opróżnienia lokalu i uruchomieniem procedury eksmisyjnej. Żołnierz zawodowy, który otrzymał odprawę mieszkaniową w trybie art. 47 ust. 5 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 206, poz. 1367 ze zm., zwanej dalej „ustawą”), czyli w związku ze zwolnieniem ze służby, jest obowiązany opróżnić lokal mieszkalny, miejsce w internacie lub kwaterze internatowej, w terminie trzydziestu dni od dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, ten sam obowiązek spoczywa na osobach wspólnie z nim zamieszkujących. Dlatego są niewielkie szanse, aby mogła Pani przebywać w mieszkaniu, tym bardziej legalnie, pozostającym w dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Gdyby natomiast wszczęta została procedura rozkwaterowania byłych małżonków, wskutek uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, to Pani sytuacja prawna przedstawiałaby się zupełnie inaczej w świetle pozostawania wraz z wychowanymi przez Panią dziećmi, tak jednak nie jest.

 

Z kolei, jeśli Pani mąż nabył w okresie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej określone świadczenie pieniężne (ekwiwalent), to w myśl zasad regulujących ten ustrój majątkowy, ma Pani prawo do uczestnictwa w podziale ekwiwalentu po uprawomocnieniu się wyroku orzekającego rozwód, w ramach podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej. Wyjątek stanowiłaby sytuacja, w której decyzja o przydziale kwatery zostałaby wydana jedynie na nazwisko Pani byłego męża, w czasie kiedy jeszcze nie pozostawał w związku małżeńskim. Wówczas należałoby przyjąć, że zarówno prawo do lokalu jak i otrzymany ekwiwalent stanowi przedmiot jego majątku osobistego.

 

Jak wynika z treści przepisu art. 43 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn. Dz. U. z 201

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl