Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Eksmisja dzikich lokatorów

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 15.01.2013

Kupiłem dom z lokatorami, którzy nie mieli do nieruchomości tytułu prawnego. Obecnie pomieszkują w różnych miejscach, mają klucz do mojego domu, w którym jakimś cudem są zameldowani. Mam wyrok eksmisyjny. Gmina nie ma i nie będzie mieć mieszkań socjalnych. O odszkodowanie staram się już prawie 3 lata. Jak doprowadzić do eksmisji dzikich lokatorów i ich wymeldować? Co robić? Jestem załamany.

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sytuacja jest rzeczywiście trudna, gdyż uzyskał Pan wyrok eksmisyjny, którego wykonanie jest fikcyjne, ponieważ sąd orzekł o prawie do lokalu socjalnego, którego eksmitowani lokatorzy nie mają szans uzyskać. Eksmisja dzikich lokatorów jest więc utrudniona.

 

Pierwsza kwestia to kwestia meldunku, wymeldowania i zameldowania. Otóż kwestia ta pozostaje bez jakiegokolwiek wpływu na prawa do lokalu. Ma jedynie znaczenie czysto administracyjne.

 

Instytucja meldunku jest w wielu przypadkach źle rozumiana. Zameldowanie nie tworzy żadnych nowych praw i obowiązków po stronie zameldowanego, nie należy z dopełnieniem obowiązku zameldowania wiązać powstania jakichkolwiek praw do lokalu, w którym ono nastąpiło – zameldowanie nie tworzy żadnych praw do lokalu (wyrok Sądu Najwyższego z 23.06.1998 r., sygn. akt III CK 24/98, OSNC 1998/12/222).

 

„Nie można z faktu zameldowania na pobyt stały na terenie określonej gminy wywodzić istnienia albo nieistnienia członkostwa we wspólnocie samorządowej. Uzależnienie wynajęcia lokalu z mieszkalnego zasobu gminy od zameldowania na pobyt stały w sposób istotny narusza prawo materialne, w szczególności art. 7 ustawy samorządowej” (wyrok NSA z 29.06.1995 r., sygn. akt SA/Po 518/95, OSS 1996/2/43).

 

„Za członka wspólnoty samorządowej uznaje się każdego mieszkańca gminy, bez względu na okres zameldowania w danej gminie” (wyrok NSA z 27.02.1996 r., sygn. akt SA/Rz 809/95, OSS 1997/3/80).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

„Odwołanie się do kryterium zameldowania na pobyt stały jako warunku uczestniczenia i korzystania z pełnych uprawnień w zebraniu wiejskim narusza prawo. Dane z ewidencji ludności mogą być pomocne w ustaleniu charakteru pobytu osoby na terenie sołectwa, nie przesądzają one jednak o tych uprawnieniach” (wyrok NSA z 22.08.1998 r., sygn. akt SA/Gd 1956/95, OSS 1997/1/17).

 

Ponadto ustawodawca specjalnie dodał art. 9 ust. 2b „zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu”.

 

„Zameldowanie na pobyt stały wywołuje więc skutki jedynie w zakresie prawa administracyjnego – należy traktować je jedynie w kategoriach dowodu dopełnienia obowiązku meldunkowego” (wyrok NSA z dnia 05.04.1996 r., sygn. akt III SA 386/95, ONSA, 1996/4/195).

 

Całkowitym nieporozumieniem jest więc wiązanie z wydaniem decyzji o zameldowaniu powstania po stronie zameldowanego jakiegokolwiek tytułu prawnego do lokalu. Jeśli ktoś jest gdzieś zameldowany, to nie znaczy, że ma prawo tam przebywać. Nie daje żadnego prawa do lokalu, a policja ma prawo taką osobę usunąć z mieszkania, jeśli nie okaże tytułu prawnego. Praktyka policji, która odmawia usunięcia lokatorów, którzy legitymują się decyzją o zameldowaniu, jest całkowicie błędna.

 

W związku z tym z samym faktem, iż lokatorzy nadal są w lokalu zameldowani, nie wiąże się jakikolwiek tytuł prawny do lokalu. Fakt ich wymeldowania również nie zmieni tutaj sytuacji.

 

Natomiast bardziej praktyczna kwestia to taka, jak dokonać eksmisji dzikich lokatorów i się ich „pozbyć”.

 

Problem polega na tym, że obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego ciąży na gminie. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o ochronie lokatorów „osoby zajmujące lokal bez tytuł prawnego są obowiązanego do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie. Z zastrzeżeniem ust. 3, odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1, odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od osoby, o której mowa w ust. 1, odszkodowania uzupełniającego. Osoby uprawnione do lokalu zamiennego albo socjalnego, jeżeli sąd orzekł o wstrzymaniu wykonania opróżnienia lokalu do czasu dostarczenia im takiego lokalu, opłacą odszkodowanie w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie byłyby obowiązane opłacać, gdyby stosunek prawny nie wygasł. Jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy”, na podstawie art. 417 Kodeksu cywilnego.

 

Dodam, że zdziwiony jestem tak długim czasem postępowania przeciwko gminie o odszkodowanie. Taka sprawa nie powinna stwarzać większego problemu. Być może warto byłoby zerknąć, w jaki sposób ta sprawa jest prowadzona. Nie wydaje mi się też, aby nie mógł Pan uzyskać odszkodowania od gminy, ponieważ jedyną przesłanką wypłaty odszkodowania jest to, iż gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej. Nie ma znaczenia zawinienie gminy, ograniczone zasoby mieszkaniowe itp. Ktoś po prostu musi za to płacić. Być może mógłbym w takiej sprawie pomóc i wtedy uda się coś zrobić szybciej. Nie wiem, czy Pan prowadzi sprawę sam, czy nie.

 

W sytuacji, kiedy lokatorzy mają orzeczone prawo do lokalu socjalnego, niestety nie da się nic zrobić poza zaproponowaniem im przez Pana innego pomieszczenia zastępczego, czym zapewne nie będą zainteresowani.

 

Nawet zresztą osobie, która ma orzeczoną eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego, trzeba dostarczyć tymczasowe pomieszczenie. Obowiązek ten spoczywa teoretycznie na dłużniku (ten zazwyczaj nie jest tym zainteresowany), wierzycielu lub gminie. Obowiązuje taka sama zasada jak w odniesieniu do lokali socjalnych. Dopóki takiego pomieszczenia nie ma, dopóty eksmitowany mieszka w dotychczasowym mieszkaniu.

 

Przepisy dotyczące pomieszczeń tymczasowych to art. 10464 Kodeksu postępowania cywilnego. Gminy jednak często odmawiają, twierdząc, że to nie ich obowiązek. Powodem są niezbyt jasne przepisy.

 

Skoro zatem nie ma możliwości uzyskania lokali socjalnych, przede wszystkim skupiłbym się na Pana miejscu na uzyskaniu odszkodowania od gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego – być może to zmotywuje gminę do szybszego działania.

 

Rozumiem, że może być Pan zdenerwowany całą sytuacją, ale tak to niestety jest z dzikimi lokatorami, nieraz sytuacja, iż eksmitowany lokator mieszka przez ileś lat w mieszkaniu, trwa latami, bo gmina nie ma np. lokalu socjalnego. W sytuacjach gdy lokatorzy mają pieniądze i np. umawiają się z gminą, że ta dostarczy im lokal, a oni pokryją koszty remontu i urządzenia, jest nieco łatwiej, natomiast w przypadku lokatorów bez żadnych środków finansowych dochodzi do takich właśnie dramatycznych dla właściciela sytuacji, kiedy to eksmisja dzikich lokatorów nie jest ani łatwa, ani szybka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dożywotnie prawo mieszkania a eksmisja lokatora

Mój krewny ma dożywotnie prawo mieszkania w lokalu, którego jestem właścicielem. Lokator jednak od roku przebywa w hospicjum, gdyż jest nieuleczalnie chory i prawdopodobnie wkrótce umrze. Co mogę zrobić, by w pełni korzystać z mieszkania?

Eksmisja lokatora

Wynajmuję swoje mieszkanie. Lokatorom skończyła się trzy miesiące temu umowa najmu. Nie chcą opuścić mieszkania, a poza tym zalegają z opłatami za ostatnie dwa lata. Jak doprowadzić do eksmisji lokatorów, co powinnam zrobić?

Dziki lokator

Jestem właścicielką domu, w którym mieszka obecnie mój ojciec (sama od wielu lat przebywam za granicą). Niestety jakiś czas temu wprowadził się do niego jego brat alkoholik. Wuj wmówił ojcu – wykorzystując fakt, że jest stary i schorowany – że dom należy do niego, dlatego ojciec nie protestował. Ja jednak nie zgadzam się, aby wuj mieszkał w moim domu. Jak mogę pozbyć się dzikiego lokatora?

Eksmisja a prawo do lokalu socjalnego

Jestem osobą niepełnosprawną z II grupą inwalidzką. Pobieram niewysokie świadczenie socjalne z opieki społecznej i jego część przekazuję na utrzymanie nieletniej córki tytułem alimentów. Spłacam również przez komornika zadłużenia czynszowe właścicielowi kamienicy. Decyzją sądu przyznano mi prawo do lokalu socjalnego. Czy w takiej sytuacji właściciel może mnie eksmitować na bruk?

Dzicy lokatorzy, którzy zajęli dom pod nieobecność właściciela

Mieszkam we Włoszech, ale w Polsce mam dom. Zajmowali go do tej pory dwaj lokatorzy, ale niedawno jeden zmarł, a na jego miejsce, „na dziko”, wprowadziły się dwie inne osoby. Wiem od sąsiadów, że dom jest zaniedbany, a nawet zdezelowany. Chcę uregulować tę sytuacje i pozbyć się lokatorów oraz zabezpieczyć nieruchomość. Jakie podjąć kroki prawne, by usunąć lokatorów?

Usunięcie z domu byłej partnerki zmarłego ojca

Mój kuzyn miał dom po swoich rodzicach. Mieszkał w nim ze swoją partnerką i jej siostrą. Później jednak zamieszkiwał ze swoim synem. Niedawno zmarł, jego majątek w całości należy do syna. Czy syn zmarłego może usunąć ze swojego już domu byłą partnerkę ojca i ewentualnie inne osoby tam zamieszkujące? Jak do tego doprowadzić? Dodam, że nigdy nie zawierano z tymi osobami żadnych umów itp.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »