Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Eksmisja z mieszkania własnościowego za długi

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 13.05.2017

Dostałam eksmisję z mieszkania własnościowego, zadłużyłam się, mając działalność gospodarczą. Komornik zajął moje mieszkanie i zlicytował. Mieszkam wraz z mężem. Jestem na rencie, oprócz tego pracuję na umowę-zlecenie, muszę spłacić jeszcze inne zobowiązania. Mąż nie pracuje, nie mamy lokalu zastępczego ani przyznanego socjalnego. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Eksmisja z mieszkania własnościowego za długi

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Od dnia 16 listopada 2011 r., wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik – jeżeli nie ustali, by dłużnikowi przysługiwał tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym dłużnik może zamieszkać – wstrzymuje się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie (jeżeli dłużnikowi przysługuje prawo do pomieszczenia tymczasowego). Komornik wstrzymuje się z czynnościami na okres 6 miesięcy, czyli na taki czas, na jaki gmina zawarłaby z dłużnikiem umowę najmu pomieszczenia tymczasowego (art. 25b ustawy). Po upływie tego terminu komornik usuwa dłużnika do noclegowni, schroniska czy innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, którą ma obowiązek wskazać gmina, na terenie której znajduje się lokal podlegający opróżnieniu. Usuwając dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, komornik powiadomi właściwą gminę o potrzebie zapewnienia dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia (art. 1046 § 4). Nie może to nastąpić w okresie od 1 listopada do 31 marca następnego roku włącznie.

 

Komornik powinien postąpić w odpowiednio podobny sposób, gdy w tytule wykonawczym przyznano dłużnikowi prawo do lokalu socjalnego (lub zamiennego). Między złożeniem oferty najmu lokalu socjalnego przez gminę (co stanowi podstawę nadania klauzuli wykonalności) a wykonaniem tytułu na skutek wniosku wierzyciela mogą wystąpić okoliczności, które spowodują, że gmina nie pozostaje w dyspozycji do zawarcia z dłużnikiem umowy najmu oferowanego lokalu (np. utraciła ten lokal na skutek katastrofy budowlanej wywołanej powodzią), natomiast dłużnik nie ma prawa do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, i nie uzyskał orzeczenia o pozbawieniu tytułu wykonawczego, stanowiącego podstawę egzekucji, wykonalności, albo orzeczenia zabezpieczającego takie powództwo przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego (np. nie podjął jeszcze obrony przez wytoczenie stosownego powództwa). W takim wypadku komornik powinien wystąpić do gminy o to, aby wskazała inny lokal socjalny, w którym dłużnik może zamieszkać. Dalsze czynności egzekucyjne komornika będą uzależnione od wskazania przez gminę lokalu socjalnego.

 
Pani nie musi podejmować żadnych działań. Te leżą w gestii komornika, który musi zawiadomić gminę o tym fakcie.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - 0 =

»Podobne materiały

Wyrok o eksmisję od drugiego komornika

Od trzech lat komornik potrąca mi połowę poborów na spłatę zadłużenia za komorne. Dlaczego więc inny komornik przysyła mi wyrok o eksmisję z zajmowanego lokalu? Co zrobić, jeśli nie mam żadnych innych możliwości finansowych, żeby spłacić całość zadłużenia? Jak wstrzymać eksm

Eksmisja z mieszkania

Chcę kupić mieszkanie na licytacji komorniczej. Czy po wygranej licytacji muszę zapewnić dotychczasowemu właścicielowi lokal zastępczy, gdyby nie chciał się wymeldować i wyprowadzić dobrowolnie? Jak skutecznie eksmitować z mieszkania takiego lokatora?

Jak napisać pozew dotyczący eksmisji i długów?

Jestem współwłaścicielem nieruchomości z wynajmowanymi mieszkaniami. Chcemy złożyć w sądzie dwa pozwy: o eksmisję i zapłatę czynszu przeciwko zamieszkałym w przedmiotowym lokalu (z zaległością) matce i czwórce dorosłych dzieci oraz ojcu, który się wyprowadził, wymeldował i poda
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »