.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Egzekucja zaległych alimentów po zaprzestaniu ściągania bieżących

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 03.09.2016

Pięć lat temu rozwiodłam się z mężem. Sąd ustalił alimenty od ojca na naszego syna w kwocie 400 zł. Syn ma 24 lata, wkrótce ukończy studia. Poinformowałam o tym komornika i złożyłam wniosek o zaprzestanie ściągania bieżących alimentów, a egzekwowanie zaległych. Mąż alimenty raz płacił, raz nie. W 2014 r. kwota przeterminowanych alimentów wynosiła ok. 70 tys. zł. Nie wiem, ile jest ich na dzień dzisiejszy, w zeszłym roku co dwa miesiące otrzymywałam po około 1000 zł. Syn otrzymał pismo od komornika, żeby wskazał, czy podtrzymuje wniosek o postępowaniu egzekucyjnym. Podobne pismo syn otrzymał, gdy ukończył 18 lat i wówczas oświadczył, że alimenty mają być egzekwowane jak dotychczas, na konto matki. Były mąż namawia syna, aby ten złożył wniosek o anulowanie wszystkich alimentów. Chciałam wiedzieć, jakie ja mam prawo do ubiegania się o wyegzekwowanie zaległych zobowiązań.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na początku wskażę, że alimenty były zasądzone dla niepełnoletniego syna, a nie dla Pani. Pani była tylko przedstawicielem ustawowym syna do czasu ukończenia przez niego 18 lat.

 

Gdy syn ukończył 18 lat, przestała być Pani jego przedstawicielem ustawowym i utraciła prawo do decydowania o losie egzekucji, a tym samym o losie ściąganych alimentów. Z tego względu komornik zażądał od syna oświadczenia co do dalszego losu egzekucji oraz miejsca przekazywania pieniędzy. Syn wskazał Pani rachunek i wszystko było OK.

 

Obecnie decyzje w sprawie alimentów powinien formalnie podejmować syn i on powinien sygnować swoim podpisem dokumenty do komornika. Ewentualnie mogłaby to rozbić Pani, gdyby syn udzielił Pani pełnomocnictwa do reprezentowania siebie w tej egzekucji. Najlepiej aby pełnomocnictwo miało formę pisemną i uprawniało Panią także do odbioru świadczenia od strony przeciwnej.

 

Skoro obecnie komornik zwrócił się do syna, aby ten wskazał, czy podtrzymuje wniosek o kontynuacji postępowania egzekucyjnego – to uważam, że nie ma Pani pełnomocnictwa od syna do prowadzenia w jego imieniu tej egzekucji. A w takiej sytuacji komornik musi zwrócić się do wierzyciela (pełnoletniej osoby fizycznej niemającej pełnomocnika).

 

Bez pełnomocnictwa nie ma Pani prawa samodzielnego decydowania o tym, czy alimenty zaległe mają być egzekwowane, czy też nie. Może Pani jedynie skłonić syna do tego, by złożył wniosek taki, jak chciała złożyć Pani: o zaprzestanie egzekucji alimentów bieżących, ale prowadzenia egzekucji co do alimentów zaległych.

 

Jeżeli syn udzieliłby Pani pełnomocnictwa, wtedy mogłaby Pani samodzielnie decydować o losie egzekucji, aż do czasu jej zakończenia lub też odwołania pełnomocnictwa przez syna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »