


Indywidualne porady prawne
Egzekucja wcześniej spłaconego długu a odzyskanie pieniędzyAutor: Tomasz Libik • Opublikowane: 15.04.2010 |
Komornik dokonał egzekucji długu z faktury, która została opłacona. W jaki sposób odzyskać pieniądze? Czy można skarżyć się na postępowanie komornika lub złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa? Nie ma możliwości kontaktu i wyjaśnienia tej sprawy z wierzycielem, ponieważ działa on w złej wierze. |
Egzekucję świadczeń pieniężnych kompleksowo reguluje część trzecia Kodeksu postępowania cywilnego.
Wśród przepisów dotyczących egzekucji uregulowana jest także droga postępowania w razie wszczęcia egzekucji spłaconego uprzednio długu.
Zgodnie z art. 840 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.) „dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli:
Właściwą drogą postępowania w razie dochodzenia przez komornika należności już zapłaconej jest, po wezwaniu komornika do zwrotu należności ze względu na uiszczenie kwoty stanowiącej przedmiot egzekucji, złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego.
We wskazanym powództwie należy dochodzić pozbawienia tytułu wykonawczego w całości bądź części.
Przedmiotowe powództwo na podstawie art. 843 K.p.c. składa się do sądu rzeczowo właściwego, w którego okręgu prowadzi się egzekucję.
Co istotne, aby komornik sądowy nie dochodził dalszych należności w trakcie trwania postępowania sądowego, w powództwie przeciwegzekucyjnym, na mocy art. 755 § 1 pkt 3 K.p.c. może Pan wnieść o zawieszenie przedmiotowego postępowania egzekucyjnego do czasu zakończenia postępowania przeciwegzekucyjnego.
Zakończenie postępowania przeciwegzekucjnego, w zależności od jego efektów, może skutkować wznowieniem postępowania komorniczego bądź jego umorzeniem.
Jeżeli komornik dokonał skutecznie egzekucji, a następnie przekazał wierzycielowi pieniądze mu nienależne, w oparciu o wyrok w postępowaniu przeciwegzekucyjnym, może Pan w terminie późniejszym dochodzić od byłego wierzyciela zwrotu pełnej bezpodstawnie zajętej kwoty Pana wierzytelności.
Dochodzenie należności może być przekazane przez byłego wierzyciela do rozstrzygnięcia przez sąd, co jedynie stworzy po jego stronie dodatkowe koszty postępowania i egzekucyjne. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>