.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Egzekucja w oparciu o sfałszowaną umowę kredytową, co robić?

Autor: Marek Nowakowski • Opublikowane: 31.05.2016

Były mąż 15 lat temu wziął kredyt. Posłużył się wtedy moimi danymi i dowodem, a na umowie kredytowej sfałszował mój podpis. O sprawie dowiedziałam się przed rokiem od komornika, który zajął moją pensję. Odwołałam się do wierzyciela i do e-sądu (do dziś nie przywrócono terminu, choć podałam, że podany był błędny adres). Po 2 miesiącach wierzyciel odpisał, że wznawia egzekucję, a odstąpi od niej, jak dostarczę dowód – oparli się głównie na dokumentach bankowych, choć gołym okiem widać, że to nie mój podpis. Jak się mam bronić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W Pani przypadku podstawą do obalenia domniemania wynikającego z dokumentów kredytowych jest opinia biegłego z zakresu badania pisma. On otrzymując próbkę Pani pisma i zakwestionowane dokumenty, wydaje opinię, w której stwierdza, czy na dokumentach widnieje Pani podpis (czy jest on zgodny z przedstawioną przez Panią próbką pisma, czy nie). Od tego uzależnione są dalsze działania.

 

Reasumując, najpierw sprawę musi ocenić specjalista z zakresu badania pisma (grafolog). Powinna go Pani sama poszukać albo zawiadomić prokuratora o możliwości popełnienia przestępstwa podrobienia (przerobienia dokumentu w postaci umowy kredytowej z załącznikami; tu wnioskami będą – wniosek o nadanie statusu pokrzywdzonego i wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu badania pisma. Wtedy taki dowód przeprowadzany jest z urzędu przez prokuratora, a Pani jest informowana o jego wyniku.

 

Jeśli taką opinię Pani otrzyma (prywatną), to w zależności od etapu postępowania cywilnego musi Pani albo załączyć ją do toczącej się sprawy, albo złożyć wniosek o wznowienie postępowania w sprawie.

 

 

 

 

Stan prawny z 29.01.2013 r.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl