.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Egzekucja komornicza z dwóch nieruchomości

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 11.03.2015

Komornik zajął moją nieruchomość. Od otrzymania nakazu na mocy pisemnej umowy z komornikiem spłacam co miesiąc określoną kwotę. Wczoraj odebrałem taki sam nakaz zapłaty od innego komornika, który te same pieniądze chce egzekwować z innej nieruchomości znajdującej się w innym mieście. Czy dwóch komorników może prowadzić egzekucję z jednego tytułu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Egzekucja z nieruchomości prowadzona jest przez komornika właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Stosownie do Kodeksu postępowania cywilnego:

 

„Art. 921. § 1. Egzekucja z nieruchomości należy do komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona.

§ 2. Jeżeli nieruchomość jest położona w okręgu kilku sądów, wybór należy do wierzyciela. Jednakże z postępowaniem wszczętym na wniosek jednego wierzyciela połączone będą postępowania wszczęte na wniosek innych wierzycieli. W tym celu komornik, który rozpoczął egzekucję, o wszczęciu, a następnie o ukończeniu egzekucji zawiadomi komornika, do którego, stosownie do paragrafu poprzedzającego, mogłaby należeć egzekucja.”

 

W tym celu wierzyciel wstępuje do sądu o wydanie kolejnego tytułu z numerem 2, 3 itd. Kolejne tytuły służą tylko egzekucji we wskazanym w nim zakresie (np. z nieruchomości położonej w miejscowości…).

 

Jeżeli posiada Pan nieruchomości lub udziały wg nich położone w różnych miejscowościach – to egzekucja będzie prowadzona przez innego komornika.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »