Mamy 7404 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Egzekucja z nieruchomości obciążonej hipoteką, która została sprzedana

Autor: Maciej Podgórski • Opublikowane: 04.05.2017

Przed 12 laty skradziono nam ciągnik. Wartość szkody według dokumentów wyniosła 80 tys. zł. Sprawca kradzieży trafił do więzienia za to i inne przestępstwa. Wiem jednak, że jakiś czas temu wyszedł warunkowo. W trakcie postępowania w sądzie złożyliśmy wniosek do prokuratury o zabezpieczenie roszczenia na nieruchomościach i do sądu o naprawienie szkody. Na skutek złożonych pism dokonano wpisu do ksiąg wieczystych obwinionego (gospodarstwo rolne). W ubiegłym miesiącu otrzymałem pismo z sądu dotyczące zapytania o uregulowanie należności przez obwinionego. Z dalszych faktów, które wyszły na jaw, okazało się, że zabezpieczone grunty kupił inny rolnik, który obecnie usiłuje wykreślić wpis dotyczący zabezpieczenia na hipotece. Proszę o informację, czy moja należność jest dalej aktualna. Jakie kroki powinienem podjąć, aby wyegzekwować wreszcie odszkodowanie?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Co do zasady, zgodnie z art. 17 ustawy o księgach wieczystych i hipotece – wskutek ujawnienia prawa osobiste i roszczenia uzyskują skuteczność wobec praw nabytych przez czynność prawną po ich ujawnieniu. Po ujawnieniu prawa osobistego lub roszczenia w księdze wieczystej żadne prawo nabyte w drodze czynności prawnej po tym ujawnieniu nie może być wykonywane z uszczerbkiem dla tego prawa osobistego lub roszczenia. Powyższe oznacza, że Pana roszczenie o zapłatę odszkodowania jest skuteczne względem każdoczesnego właściciela nieruchomości obciążonej – o ile nabycie własności nieruchomości (w tym przypadku jest to nieruchomość rolna obejmująca gospodarstwo rolne) nastąpiło w drodze czynności prawnej, tj. np. umowy kupna lub darowizny i miało miejsce już po ujawnieniu (wpisaniu) roszczenia do księgi wieczystej.

 

Szczupłość przedstawionego przez Pana opisu stanu faktycznego sprawy nie pozwala przesądzić, czy istotnie taka sytuacja zachodzi w Pana przypadku. Przyjmując jednak, że spełnione są przesłanki rozszerzonej skuteczności roszczenia ujawnionego przez wpis w księdze wieczystej, wskazać należy, że do dochodzenia zaspokojenia Pana wierzytelności o zapłatę odszkodowania z nieruchomości obciążonej hipoteką zasadniczo potrzebny jest tytuł wykonawczy wydany przeciwko właścicielowi nieruchomości będącemu dłużnikiem rzeczowym, tj. aktualnym właścicielem nieruchomości.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W opisanym stanie faktycznym po wytoczeniu powództwa przeciwko właścicielowi doszło jednak do zbycia nieruchomości na inną osobę. Ponadto z opisu wynika również, że posiada Pan wyrok (tytuł egzekucyjny) przeciwko sprawcy kradzieży – z tym, że nie jest jasne, czy jest to tytuł wykonawczy (czyli wyrok zaopatrzony już w klauzulę wykonalności), czy też nie. Jeśli nie, wówczas należy wszcząć postępowanie klauzulowe – tj. napisać do sądu, który wydał wyrok, pismo procesowe, w którym wnioskować się będzie o wydanie odpisu wyroku wraz klauzulą wykonalności. Wiąże się z tym opłata kancelaryjna w kwocie 6 zł za każdą stronę wyroku. Wyrok wraz z klauzulą odbiera się osobiście w sekretariacie sądu – jeśli taki był wniosek – a jeśli nie, to sąd doręcza taki wyrok będący już tytułem wykonawczym. Pamiętać również należy, że wyrok zasadzający dane świadczenie jest ważny dziesięć lat, a po upływie tego okresu następuje skutek w postaci przedawnienia (art. 125 § 1 K.c.). Z opisu nie wynika, czy ten termin jest zachowany, czy nie – jeśli nie, zasadnym będzie rozważenie wytoczenia nowego powództwa przeciwko nabywcy nieruchomości.

 

Zasadniczo więc nie ma potrzeby wytaczania nowego, osobnego powództwa przeciwko nabywcy nieruchomości, gdyż tzw. powaga rzeczy osądzonej wyroku zapadłego już przeciwko sprawcy kradzieży obejmuje również nabywcę. Klauzula wykonalności winna być więc przez sąd nadana przeciwko nabywcy, pomimo tego że tytuł egzekucyjny (wyrok) na niego nie opiewa.

 

Koniecznym wymogiem jest jednak to, aby przejście uprawnień lub obowiązków zostało wykazane we wniosku o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym (art. 788 § 1, art. 825 pkt 3 i art. 840 § 1 pkt 2). Można tego dokonać, przedkładając wraz z wnioskiem o nadanie klauzuli wyrokowi – kopię aktu notarialnego, obejmującego czynność prawną, mocą której nieruchomość została przeniesiona (akt notarialny jest dokumentem urzędowym). Dokument taki można zdobyć np. składając wniosek o przeglądanie akt księgi wieczystej w czytelni sądu, która prowadzona jest dla zbytej nieruchomości (odpowiedni wniosek składa się do sądu, który prowadzi księgę wieczystą dla nieruchomości). We wniosku powyższym należy wykazać interes prawny w przejrzeniu akt księgi wieczystej. Finalnie w klauzuli wykonalności sąd powinien wskazać nabywcę nieruchomości jako dłużnika.

 

W braku takich dokumentów, jak wskazany akt notarialny, pozostaje jeszcze możliwość uzyskania wyroku ustalającego przejście uprawnienia na nabywcę – ale już w osobnym postępowaniu – co może być uciążliwe i czasochłonne.

 

Posiadając już tytuł wykonawczy, należy udać się do komornika sądowego – przy czym aktualnie może to być dowolnie wybrany komornik na terenie kraju – lub też skierować do tegoż komornika na piśmie wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego za pośrednictwem poczty. Komornik będzie prowadzić egzekucję z obciążonej nieruchomości, przy czym jako strona w postępowaniu egzekucyjnym występować będzie już nabywca nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - 8 =

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kredyt na firmę zaciągnięty przez połnomocnika

Kilka lat temu założyłem firmę, a potem wyjechałem za granicę do pracy. Firmę pozostawiłem ojcu i dałem mu pełnomocnictwo do jej prowadzenia. Ojciec wziął kredyt na firmę i go nie spłacił. Nie rozumiem, czemu komornik ściąga teraz pieniądze z nas obu. Czy jest jakaś możliwość, żeby tylko ojca - pełnomocnika obciążyć spłatą tego kredytu?

Dług w firmie pożyczkowej

Mieszkam od kilku lat w za granicą. Kiedy opuszczałem Polskę, miałem niespłacony kredyt w firmie pożyczkowej. Teraz chcę przyjechać do kraju, ale boje się, że mogę być zatrzymany na lotnisku. Co powinienem zrobić?

Egzekwowanie spłaty wierzytelności z darowizny otrzymanej od dłużników

Mój tata miał wyrok sądowy, który zapadł w 2004 roku. Zasądzono spłatę długu pewnej firmie. Komornik sądowy umorzył jednak postępowanie, stwierdzając bezskuteczność egzekucji i tytuł wykonawczy zwrócił wierzycielowi. W międzyczasie rodzice przekazali mi w akcie darowizny mieszkanie. Teraz natomiast wspomniana firma wzywa mnie do sądu w charakterze pozwanego o uznanie za bezskuteczną czynności prawnej. Co mogę zrobić, by uniknąć spłaty opisanego długu? Czy sprzedaż nieruchomości mnie przed tym uchroni (i czy wtedy nabywca będzie zobowiązany do zapłaty długu)? Kiedy mija okres przedawnienia?

wizytówka Szukamy prawników »