.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dziwne zachowanie osoby w podeszłym wieku - co zrobić?

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 09.07.2022 • Zaktualizowane: 09.07.2022

Mam problem z mężem, jest on w podeszłym wieku, ma 83 lata, ja 71, staż małżeński 40 lat. Od 2 lat zaczął się dziwnie zachowywać, zaczął twierdzić, że trzeba mnie leczyć, bo mam demencję. Angażował do tego znajomych, którzy przez natarczywość męża odwrócili się od nas. Ubzdurał sobie, że trzeba zawieść mnie do kliniki w Niemczech. Boję się, co może jeszcze wymyślić. Sam uważa że jest mądry i wszystko wie najlepiej. Czy on może działać wbrew mojej woli, jak się mogę się w takiej sytuacji bronić i czy osoby obce mogą się tu angażować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziwne zachowanie osoby w podeszłym wieku - co zrobić?

Pełna zdolność do decydowania o sobie a wymysły męża

Jeżeli nie jest Pani ubezwłasnowolniona całkowicie lub częściowo, może Pani sama decydować o wszelkich czynnościach i nikt nie może narzucać Pani sposobu działania, bowiem posiada Pani pełną zdolność do czynności prawnych.

 

Zgodnie bowiem z art. 11 Kodeksu cywilnego „pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności”.

 

Zdolność (możność, kwalifikacja do) dokonywania czynności prawnych oznacza prawną dopuszczalność dokonywania w ogóle czynności prawnych przez oznaczoną osobę, nie zaś prawną dopuszczalność dokonania konkretnej czynności w danych okolicznościach. Posiadanie zdolności do czynności prawnych nie gwarantuje, że in concreto czynność będzie ważna Z uwagi na powyższe, jeżeli nie jest Pani ubezwłasnowolniona całkowicie lub częściowo, posiada Pani pełną zdolność do czynności prawnych i wszelkie wykonywane przez Panią czynności są ważne i nikt nie powinien ich kwestionować.

Brak zdolności do czynności prawnych

Zgodnie natomiast z treścią art. 14 § 1 „czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna”.

 

Artykuł 14 § 1 wyraża podstawowy skutek braku zdolności do czynności prawnych. Osoby, które nie mają zdolności do czynności prawnych, nie mogą dokonywać czynności prawnych. Czynność przez nie dokonana jest nieważna. Jest to nieważność bezwzględna, na którą może powołać się każda osoba, a sąd powinien ją wziąć pod uwagę z urzędu (wynika z prawa materialnego). Czynność taka nie może być konwalidowana, tzn. nie może stać się ważna na skutek późniejszych zdarzeń, np. potwierdzenia przez przedstawiciela ustawowego czy nabycia zdolności do czynności prawnych. Wyjątek wprowadza art. 14 § 2. Z uwagi na fakt, że czynność prawna dokonywana przez osobę niemającą zdolności do czynności prawnych jest nieważna, druga strona umowy może zawsze odmówić zawarcia takiej umowy, powołując się na sam fakt braku zdolności do czynności prawnej. Dotyczy to również umów, które mogą stać się ważne z chwilą wykonania na podstawie art. 14 § 2.

 

Powyższe w Pani sytuacji nie zachodzi, bowiem posiada Pani pełną zdolność do czynności prawnych. Dlatego proponuję porozmawiać z mężem i innymi osobami i wyjaśnić niniejszą sytuację.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl