.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dzierżawa samochodu

Dzierżawa samochodu dotyczy zwykle firmy, która dany pojazd dzierżawi. Dobrze wiedzieć, na jakich warunkach i w jakich okolicznościach możliwa jest dzierżawa samochodu – dowiedz się więc więcej o dzierżawie samochodu, możesz nam też zadać pytanie na ten temat.

 przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z ostatniego z tych punktów wynika zatem, że jeżeli przedmiotowy samochód zostanie oddany do używania na podstawie umowy najmu i będzie on przez podatnika (Pańską firmę) przeznaczony wyłącznie do wykorzystania na cele najmu przez okres nie krótszy niż pół roku, wówczas firma będzie uprawniona do odliczenia całego podatku VAT wynikającego z faktury zakupowej. Okres półroczny nie musi oczywiście dotyczyć jednego najemcy. Może Pan wynająć np. dwukrotnie samochód na okresy 3-miesięczne i wówczas również Pan skorzysta z pełnego odliczenia bądź zwrotu podatku VAT.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

 Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym stanowi w art. 3 ust. 2 pkt 7, iż powszechnie znanego 60% ograniczenia odliczenia nie stosuje się do przypadków, „gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy samochodu, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy”.

Słusznie wskazuje Tomasz Krywan:

„Prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku wynajmu samochodów osobowych (o ile przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze) przysługuje, jeżeli samochody te są przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele najmu (i pozostałe wymienione w przepisie) na okres nie krótszy niż 6 miesięcy. Zwrócić należy, że chodzi o »przeznaczenie wyłącznie do wykorzystywania na te cele na okres nie krótszy niż 6 miesięcy«, nie zaś »wynajmowanie przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy«. W konsekwencji omawiany warunek jest spełniony również wówczas, gdy samochód osobowy nie jest co prawda wynajmowany przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy (np. dlatego, że umowy najmu zawierane są na krótsze okresy), lecz jeżeli przeznaczony jest przez podatnika wyłącznie do wynajmu przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy” (Vademecum Doradcy Podatkowego, nr 59673).    Przeczytaj pełną treść

 

 przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy samochodu, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Spełnienie wymogów dla pojazdów samochodowych określonych wyżej stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Dzierżawa wieczysta – nabycie tą drogą nieruchomości przez cudzoziemca–spadkobiercę

Moim rodzicom dekretem Bieruta odebrano nieruchomość, która obecnie jest zwracana w formie wieczystej dzierżawy. Jestem spadkobiercą po rodzicach, ale obecnie mieszkam za granicą i nie mam obywatelstwa polskiego. Czy potrzebuję zgody MSWiA na podpisanie umowy o dzierżawę? Jeśli tak – czy mogłabym aktem darowizny przekazać bratu część zwracanej nieruchomości, by uniknąć kosztów związanych z załatwianiem zezwolenia z MSWiA?

 

(Dzierżawa samochodu)

Użytkowanie samochodu a mienie przesiedleńcze

Zakupiłem w USA uszkodzony samochód. Naprawa trwała dość długo, więc samochód zarejestrowałem dopiero dwa miesiące przed przeprowadzką z USA do Polski. Urząd celny nie chce jednak uznać pojazdu za zwolniony z opłat (mienie przesiedleńcze). Czy samochód, który jest moją własnością do 6 miesięcy, nie jest uznawany za użytkowany, ponieważ był naprawiany (i nie mogłem go wcześniej zarejestrować)?

(Dzierżawa samochodu)

Wieczysta dzierżawa działki
Chciałbym zakupić działkę budowlaną, ale dowiedziałem się, że właściciel jest wieczystym dzierżawcą od Skarbu Państwa. Czy warto zakupić taką działkę i czy po jej zakupie będę jej jedynym właścicielem?(Dzierżawa samochodu)

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl