.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dzierżawa lokalu i jego sprzedaż

W 2006 r. kupiłem nieruchomość. Lokal ten dzierżawiłem, rozliczałem dochód bez prowadzenia działalności gospodarczej. W listopadzie 2011 r. zarejestrowałem działalność o zupełnie innym profilu niż najem (tłumaczenia z języka francuskiego). Trzy miesiące później zbyłem lokal. Czy ta sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Dodam, że oczywiście lokalu nie wprowadziłem do ewidencji swojej firmy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli prawidłowo zrozumiałam stan faktyczny, moim zdaniem sprzedaż lokalu nie będzie podlegała opodatkowaniu, właśnie na podstawie wskazanego przez Pana art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

 

Nie sprecyzował Pan dokładnie, jaki dokładnie jest charakter lokalu (czy jest to lokal mieszkalny, czy też użytkowy) ani jaka jest forma prawna własności (czy jest to własność hipoteczna, czy też spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) – tym niemniej te okoliczności nie mają znaczenia, jeżeli lokal nie był związany z działalnością gospodarczą.

 

Dla celów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu – można jednak zdecydować, aby dochody z najmu rozliczać w ramach działalności gospodarczej (niejednokrotnie takie rozwiązanie ma pewne plusy).

 

Jeżeli więc sytuacja wygląda w ten sposób, że nabył Pan nieruchomość w roku 2006 i przez cały okres jej posiadania rozliczał dochód z tytułu najmu jako oddzielne źródło przychodów (nie w ramach działalności) – nie będzie miało znaczenia, kiedy faktycznie rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej. Podkreślam, że wyłączenie z opodatkowania na podstawie wskazanego przez Pana artykułu ma zastosowanie wyłącznie w założeniu, że również po założeniu działalności gospodarczej najem był cały czas rozliczany jako oddzielne źródło przychodów. Wskazany przez Pana zakres działalności wskazują, że przedmiotem Pana działalności nie jest najem nieruchomości. W mojej więc ocenie niezależnie od tego, jaki jest charakter zbywanej nieruchomości, obejmuje Pana wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy – bowiem od końca roku, w którym nabył Pan nieruchomość, minęło już 5 lat.

 

Należy jeszcze zwrócić uwagę, czy w międzyczasie nie dochodziło do zmiany formy własności (np. przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu we własność hipoteczną) – jeżeli jednak taka okoliczność nie wystąpiła, przychód ze sprzedaży nie stanowi w Pana wypadku źródła przychodu, a co za tym idzie – w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl