Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie pracowników a dzierżawa zakładu

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 13.12.2007

Wydzierżawiłem zakład produkcyjny. Dzierżawca wraz z zakładem przejął 10 pracowników. Obecnie kończy się umowa i twierdzi on, że to ja z powrotem przejmę pracowników. Czy dzierżawca ma rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przejęcie pracowników a dzierżawa zakładu

Czy wygaśnięcie dzierżawy zakładu pracy powoduje jego przejście na wydzierżawiającego?

Tak, dzierżawca ma rację. W orzeczeniu z dnia 26 lutego 2003 r. (I PK 67/02) Sąd Najwyższy rozstrzygnął, iż wygaśnięcie umowy dzierżawy zakładu pracy powoduje jego przejście na wydzierżawiającego.

Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli w wyniku zawarcia umowy dzierżawy nastąpiło przejęcie zakładu pracy przez dzierżawcę, to rozwiązanie (wygaśnięcie) tej umowy prowadzi do ponownego przejęcia zakładu pracy przez wydzierżawiającego.

 

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wielokrotnie przedstawiano już ten pogląd, że zarówno zawarcie, jak i rozwiązanie umowy dzierżawy stanowi przejęcie zakładu pracy w rozumieniu art. 231 K.p. (w dawnym jego brzmieniu). Powołać się można np. na uchwałę z dnia 7 czerwca 1994 r., I PZP 20/94 (OSNAPiUS 1994 nr 9 poz. 141) i wyrok z dnia 21 lipca 1994 r., I PRN 48/94 (OSNAPiUS 1994 nr 7 poz. 112). W tezie tego ostatniego wyroku stwierdzono wprost, że wydzierżawienie restauracji jest przejęciem zakładu pracy w rozumieniu art. 231 § 2 K.p.

 

Analogiczne poglądy prezentowane były też w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu (por. orzeczenie z dnia 10 lutego 1988 r. C 324/86 i orzeczenie z dnia 15 czerwca 1988 r., C 101/87, oba powołane przez L. Florka w opracowaniu Prawo Pracy Unii Europejskiej w: „Europejskie Prawo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych”, Warszawa 1996, s. 33, 34 i 37).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus IV =

»Podobne materiały

Wprowadzenie pracy zmianowej do istniejącej umowy

Mam umowę o pracę na cały etat. W umowie nie ma informacji, w jakich godzinach mam pracować, ale dotychczas pracowałem od 9 do 17. Pracodawca ma zamiar wprowadzić system zmianowy 24/7 (obejmujący weekendy). Czy mam to traktować jak polecenie służbowe, czy mogę się nie zgodzić? Czy przy takiej zmiani

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »