.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dzień, na który przypada rozwiązanie umowy o pracę na czas określony

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 01.04.2011

Na jaki dzień miesiąca przypada rozwiązanie umowy o pracę na czas określony? W umowie zaznaczono, że można ją rozwiązać z dwutygodniowym wypowiedzeniem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przy wypowiedzeniu umowy zawartej na czas ściśle określony, w sytuacji, gdy strony tej umowy (pracownik i pracodawca) przewidują możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem – skutek w postaci upływu okresu wypowiedzenia upływa zawsze w sobotę.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 33 Kodeksu pracy „przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem”.

 

Odnosząc się do treści powyższego przepisu prawa, stwierdzić należy, że ustawodawca przewidział możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy za wypowiedzeniem – tylko w sytuacji, gdy umowa jest zawarta na czas ściśle określony dłuższy niż 6 miesięcy, i jeżeli strony umowy (pracownik i pracodawca) tak postanowią w treści umowy (lub w trakcie trwania umowy zmienią pierwotne jej postanowienia, wprowadzając zapis dopuszczający wypowiedzenie).

 

W powyższej sytuacji wypowiedzieć umowę może zarówno pracownik, jak i pracodawca.

 

Należy podkreślić, iż pracodawca, wypowiadając umowę, nie musi uzasadnić wypowiedzenia.

 

Natomiast w razie, gdy umowa zawarta jest na czas krótszy niż 6 miesięcy lub gdy strony nie przewidziały możliwości jej rozwiązania za wypowiedzeniem, umowy takiej wypowiedzieć żadna ze stron nie może. Dokonane wypowiedzenie jest bezskuteczne.

 

Zgodnie z treścią art. 30 § 21 Kodeksu pracy „okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca”.

 

Z treści powyższego przepisu prawa wynika, iż bieg dwutygodniowego okresu wypowiedzenia umowy kończy się w sobotę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + VIII =

06.08.2014

Czy mogę wypowiedzieć umowe zlecenie (zawarta na czas 3 m-cy; odpłatna; nie ma adnotacji o mozliwości wypowiedzenia, w sprawach nieuregulowanych mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego) bez konsekwencji większej niż utrata dotychczasowego wynagrodzenia ?
Z góry dziękuje za pomoc,
Pozdrawiam,
Agnieszka

Agnieszka_777

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »