.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego przez syna

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 12.04.2012

W 2005 roku zmarł mój ojciec. Był głównym najemcą mieszkania lokatorskiego w spółdzielni mieszkaniowej. Do tej pory nie zostało uregulowane dziedziczenie wkładu mieszkaniowego po zmarłym ani nabycie członkowskiego prawa do lokalu. Dodam, że moja mama zmarła dużo wcześniej niż tata. Co mam zrobić, aby zachować mieszkanie, w którym jestem zameldowany od wielu lat?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji.

 

W przypadku śmierci uprawnionego do spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, co do zasady, przypada ono w całości małżonkowi pozostającemu przy życiu, jeśli mieszkanie małżonków było wspólne, tj. zostało przydzielone w czasie trwania ich małżeństwa. Jeżeli jednak uprawniona osoba zmarła, nie pozostawiając wdowca lub wdowy bądź mieszkanie ich nie było objęte wspólnością, bądź też prawo małżonka żyjącego wygasło na skutek niezłożenia w terminie deklaracji członkowskiej i podjęcia przez spółdzielnię uchwały o wygaśnięciu lokatorskiego prawa do lokalu – wówczas aktualizuje się roszczenie konkretnej kategorii osób do ustanowienia na ich rzecz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Roszczenie takie przysługuje dzieciom i innym osobom bliskim – powinni oni w ciągu 1 roku od śmierci uprawnionego złożyć do spółdzielni deklarację członkowską i pisemne oświadczenie o gotowości do zawarcia umowy ze spółdzielnią.

 

W sytuacji gdy mamy do czynienia z uprawnionym, który nie wystąpił do sądu w terminie wyznaczonym (na tle przepisów art. 23 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych; t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116) – ma on do dyspozycji postępowanie wewnątrzspółdzielcze.

 

Reasumując, powinien Pan posiadać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po ojcu. Co więcej, mógł Pan złożyć ww. wniosek w terminie 1 roku od otwarcia spadku, tj. od śmierci ojca. W tym momencie Pana uprawnienie do stania się członkiem spółdzielni i zawarcia umowy o lokatorskie prawo wygasło. Obecnie jedynie od spółdzielni zależy, czy wyrazi na to zgodę. Jeśli nie – będzie Panu przysługiwać roszczenie o zwrot wkładu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl