Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem spadkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie testamentowe

Dziedziczenie testamentowe to dziedziczenie na podstawie testamentu. Odmiennie wygląda sytuacja, gdy zmarły nie pozostawił testamentu, wówczas dochodzi do dziedziczenia ustawowego, czyli na podstawie ustawy.

 Jeżeli Pani partner powoła Panią w testamencie jako jedynego spadkobiercę, to w razie jego śmierci jako jedyny spadkobierca testamentowy stanie się Pani właścicielem wszystkich rzeczy wchodzących w skład spadku po Pani partnerze.

Pani partner może bez żadnych przeszkód powołać Panią do spadku w testamencie jako jedynego spadkobiercę. Wynika to z zasady swobody testowania. Należy jednak pamiętać, że spadkobiercom ustawowym pominiętym w testamencie przysługuje prawo do zachowku. Gdyby stała się Pani jedynym spadkobiercą testamentowym, to Pani syn może żądać od Pani zapłaty kwoty odpowiadającej połowie tego, co odziedziczyłby po swoim zmarłym ojcu, a jeżeli syn jest trwale niezdolny do pracy – to 2/3 tej kwoty.

Pani partner teoretycznie mógłby w testamencie wydziedziczyć swojego syna, czyli pozbawić go prawa do zachowku. Jednak wydziedziczenie jest możliwe tylko wówczas, kiedy zajdą pewne przesłanki. Mianowicie zstępni, małżonkowie i rodzice mogą zostać pozbawieni zachowku, jeżeli:    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Wynika to wprost z art. 927 § 1 Kodeksu cywilnego. Rozrządzenie zawarte w testamencie Pani ojca jest więc bezskuteczne ze względu na to, że Pani mama zmarła przed ojcem.

Spadek po ojcu dziedziczą: Pani oraz przyrodnia siostra, każda z Pań w 1/2 udziału. Do spadkobrania ustawowego powołane są wszystkie dzieci spadkodawcy, niezależnie od tego, czy urodziły się w związku małżeńskim rodziców, czy też poza tym związkiem. W każdym przypadku dzieci dziedziczą w częściach równych.

Spadek po mamie na podstawie dziedziczenia testamentowego dziedziczy Pani jako jedyna spadkobierczyni testamentowa.    Przeczytaj pełną treść

 

 Jeśli chodzi o kwestie dziedziczenia, to w myśl prawa spadkowego o tym, kto dziedziczy majątek spadkowy, decyduje sporządzony przez spadkodawcę testament (tzw. dziedziczenie testamentowe), a w przypadku jego braku – ustawa Kodeks cywilny (tzw. dziedziczenie ustawowe).

Pani mama może rozrządzić swoim majątkiem w formie testamentu, a spadkobiercą uczynić praktycznie dowolnie wybraną osobę. Wynika to z tzw. zasady swobody testowania, zgodnie z którą każda osoba może dysponować swoim majątkiem na wypadek śmierci. Jeśli natomiast mama nie zdecyduje się na sporządzenie testamentu, dziedziczenie odbędzie się wedle reguł przewidzianych przez przepisy Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.). Zgodnie z art. 931 K.c. „w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem spadkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Testamenty a dziedziczenie ustawowe i prawo do zachowku

Moja mama zmarła w 2002 r., dom zapisała mi (czyli córce) w testamencie, a na rzecz mojej siostry ustanowiła spłatę. Sprawa spadkowa trwa. Ojciec za życia zrzekł się domu, twierdząc, że zakupiła go samodzielnie jego żona. Siostra wzywa mnie do ujawnienia testamentu po ojcu (zmarł trzy lata po mamie), inaczej dojdzie do dziedziczenia ustawowego. Nigdy nie szukałam testamentu taty, sądząc, że domem dysponowała mama. Czy siostrze należy się coś po ojcu?Testament po zmarłej babci a dziedziczenie ustawowe

Zmarła babcia miała czworo dzieci, w testamencie spadek zapisała wnukowi – synowi jednej ze swoich córek, która umarła kilka lat wcześniej. Czy jeśli wnuk odrzuci testament, to do dziedziczenia ustawowego zostaną powołane żyjące dzieci babci oraz wnuk? A może żona wnuka lub jego przyrodnia siostra?Umowa dożywocia jako sposób na uniknięcie płacenia zachowku

Moja babcia, z którą mieszkałam od urodzenia, wykupiła z moją pomocą w 2008 r. mieszkanie od gminy – tanio, bo z bonifikatą za 14 500 zł. Babcia ma trzy córki, ale w testamencie to mnie uczyniła swoją spadkobierczynią. Obawiam się jednak, że po jej śmierci będę musiała się zmagać z nimi o to mieszkanie. Dodam, że jedna z córek – moja matka, porzuciła mnie i nigdy nie odnowiła kontaktów ze swoją matką ani ze mną. Druga zadeklarowała, że zrzeknie się prawa do zachowku, ale trzecia na pewno będzie się go domagać. Boję się, że nie będę w stanie finansowo temu sprostać. Jak więc można przenieść prawo własności mieszkania z babci na mnie jeszcze za jej życia i uniknąć płacenia zachowku?

Chciałabym się jeszcze dowiedzieć, jak ustalić wartość rynkową tego mieszkania, bo wiem, że od tego zależy wysokość ewentualnych opłat notarialnych. Jakiej kwoty mogę się spodziewać? Gmina ustaliła wartość tego mieszkania na 145 tys. zł.Zabezpieczenie przed długami matki
W jaki sposób mogę skutecznie zabezpieczyć się przed długami mojej matki? Nie chcę odpowiadać za nie po jej śmierci, nie interesuje mnie spadek. Chciałbym być w 100% zabezpieczony przed odpowiedzialnością za zobowiązania mojej matki (dotyczy to także moich dzieci).

Testament znaleziony po kilku latach!

Po śmierci mojej teściowej przeprowadzono w 2005 r. postępowanie spadkowe. Jej dwaj synowie w równych częściach uzyskali prawo do mieszkania, które następnie sprzedali. Teraz niespodziewanie znalazłam testament teściowej. Został on sporządzony przez notariusza przed 10 laty. Spadkobiercą jest moja córka. Teściowa wielokrotnie powtarzała, że zapisze mieszkanie swojej wnuczce, ale wcześniej nigdzie nie znaleźliśmy testamentu. Czuję, że nieświadomie skrzywdziliśmy moją córkę. Czy jest jakaś szansa na odzyskanie spadku?Testament – postępowanie spadkowe sposobem na poznanie pełnej treści testamentu

Miesiąc temu zmarł mój ojciec w wieku 70 lat. Ojciec pozostawił żonę, z którą był w związku ok. 25 lat, i dwie córki z pierwszego małżeństwa – ja jestem jedną z nich. Ojciec i macocha nie mieli rozdzielności majątkowej. Tata prowadził firmę, utrzymywał żonę i nabył różnego rodzaju nieruchomości i przedmioty wartościowe w trakcie trwania związku. Macocha posiadała kilka działek po swoich rodzicach. W ostatnich latach ojciec spieniężył większość swojego majątku, lokując środki na kontach oszczędnościowych.

Ojciec pozostawił testament sporządzony w obecności notariusza. Po pogrzebie macocha odczytała mnie i siostrze tylko jego fragment, jak również nie oddała nam go do wglądu. Ze znanego nam fragmentu wynika, że wolą ojca było pozostawienie wdowie domu, a pozostała część majątku ma zostać podzielona na trzy części. Jest też oświadczenie ojca, że wszystkie pieniądze pozostałe na kontach macochy pochodzą ze sprzedaży jej działek. Jednak środki pieniężne, które według macochy pozostały, są o wiele mniejsze niż te, o których informował nas ojciec przed śmiercią. To budzi podejrzenia. Myślę więc, że powinnam przeprowadzić jakieś postępowanie spadkowe. Proszę o objaśnienie, jakie kroki formalne należy przedsięwziąć w tej sprawie.Wybrane opinie naszych klientów:

Jestem bardzo zadowolony z usług EPORADY24, na początku miałem wahania, czy skorzystać i płacić nie wiadomo za co, ale odpowiedź, jaką dostałem, była całkowicie zadowalająca i tylko żałuję, że wcześniej z niej nie skorzystałem, polecam wszystkim i zostawiam najwyższą ocenę.

Jarek

Dziękuję za wyczerpującą informację. Wyjaśnił nam Pan wszystko bardzo przejrzyście. Sprawa jest już w toku. Teraz wiem, jak niekompetentni mogą być pożal się Boże inni prawnicy, którzy wyciągają kasę od klientów za nic. Cieszymy się z mężem, że trafiliśmy na Waszą stronę.

Pozdrawiamy całą "załogę"

Krystyna

Witam serdecznie. Jesteście SUUUUPERRRR. Dzięki Waszej pomocy uwierzyłem w sprawiedliwość. Jednocześnie oświadczam, iż w przypadku problemów będę korzystał tylko z WASZEJ pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam,

Andrzej

Odpowiedź bardzo rzeczowa, obszerna i profesjonalna, cena przystępna i niewygórowana w stosunku do tego, co podały inne kancelarie online. W przyszłości na pewno będę korzystał z Waszych usług. Odpowiedzi będę musiał przeanalizować dokładnie jeszcze raz, gdyż są bardzo dokładne i wnikliwe, czym jestem bardzo mile zaskoczony, gdyż nie spodziewałem się tak konkretnego podejścia do usługi i klienta. Z całym zaufaniem można polecać Wasze usługi innym.

Andrzej

Super porada... Precyzyjna odpowiedź mimo nieprecyzyjnych moich pytań. Polecam ten portal, szczególnie Pana Aleksandra.

Tomasz

Jesteście dobrzy. Wasze porady są zrozumiałe, tak że dziękuję, że jesteście i można waszą wiedzą się posiłkować i nie stracić fortuny.

Teresa

Chcę powiedzieć, że ten portal jest rewelacyjny, obsługa jest fantastyczna i godna skorzystania z usług.

Bati

Bardzo pomocna i wyczerpująca odpowiedź. Biorąc pod uwagę czas reakcji i cenę doskonała oferta dla ludzi, którzy - tak jak ja - nie są prawnikami a nie chcą pogubić się w gąszczu przepisów.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuje

Piotr

Tak powinna działać dobra firma – profesjonalnie, szybko, za przyzwoite pieniądze. Świetny kontakt mailowy. Odpowiedzi wyczerpujące i poparte przepisami. Polecam usługi eporady24.pl.

Rafał

Jestem bardzo zadowolony i pozytywnie zaskoczony kompletnością i czytelnością odpowiedzi na moje pytania. Będę korzystał z Państwa usług w przyszłości. Niewątpliwą przewagą tego rodzaju usług jest odpowiedź pisemna, służąca jako źródło wiedzy i nauki na przyszłość.

Pozdrawiam,

Rafał

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »