Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie po byłej żonie

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 12.03.2012

Czy mam prawo do spadku po byłej żonie, jeżeli rozwód (bez orzekania o podziale majątku) nastąpił z jej winy? Nasze małżeństwo trwało 20 lat.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pan – jako były małżonek spadkodawczyni – nie jest uprawniony do ubiegania się o spadek po swojej eksmałżonce.

 

Zgodnie bowiem z przepisem art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

 

Jak zatem z powyższego wynika, były małżonek nie mieści się w katalogu spadkobierców ustawowych i jeśli nie został powołany do spadku w testamencie, nie ma żadnych praw do spadku po swoim byłym małżonku.

 

Natomiast odnośnie kwestii związanej z nieuregulowanym dotychczas podziałem majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa należy wskazać, iż w zaistniałej sytuacji (śmierć byłej małżonki) dokonanie takiego podziału stanie się konieczne, zanim spadkobiercy będą mogli przystąpić do podziału spadku. Konieczne jest ustalenie, które ze składników pozostawionego przez spadkodawczynię majątku stanową jej majątek osobisty, a które objęte są wspólnością majątkową małżeńską – wobec tych bowiem składników majątku Pana eksmałżonki będzie przysługiwało spadkobiercom roszczenie w zakresie, w jakim stanowiły one udział spadkodawczyni.

 

Istotną kwestią może okazać się ustalenie właśnie wysokości udziałów każdego z byłych małżonków we wspólnym majątku, gdyż o ile zgodnie z przepisem art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, to § 2 tego przepisu stanowi, że z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, żeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.

 

Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z takim żądaniem tylko w wypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód bądź wystąpił o orzeczenie separacji. Ponadto (§ 3) przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

Mając zatem powyższe na uwadze, w zaistniałej sytuacji może Pan jedynie ubiegać się o dokonanie podziału majątku wspólnego Pana i eksmałżonki, reszta zaś majątku pozostawionego przez Pana byłą żonę przypadnie jej spadkobiercom w określonych przez sąd częściach.

 

Na marginesie należy wskazać, iż wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego sama w sobie nie ma wpływu na kwestię rozliczenia udziałów małżonków we wspólnym majątku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + 0 =

»Podobne materiały

Podpisywanie dokumentów za pracownika przez pracodawcę

Czy mogę domagać się zadośćuczynienia od pracodawcy, jeżeli ten podpisywał moim nazwiskiem dokumenty pracownicze (w tym umowy), nie informując mnie o tym?

 

Naruszenie tajemnicy korespondencji przez męża

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Mój mąż, aby zgromadzić dowody przeciwko mnie, zainstalował nadajnik GPS pod moim samochodem – dzięki temu mógł mnie śledzić. Potem zainstalował na moim komputerze firmowym program śledzący, w wyniku czego pozyskał moje prywatne e-maile i rozpowszechnił je w

 

Stare długi w Polsce a powrót do kraju

Mieszkam za granicą, gdzie ułożyłem sobie życie. Mam stare długi w Polsce – sprzed ponad 10 lat. To niezapłacona opłata sądowa (200 zł przy rozwodzie), jakieś raty, abonamenty itp. Nie pamiętam szczegółów. Muszę przyjechać do Polski na kilka dni, ale się obawiam. Co zrobić? jak dowiedzieć się

 

Rampa samochodowa a pozwolenie na budowę

Czy na budowę rampy samochodowej dla potrzeb działalności w domu prywatnym (dla samochodów dostawczych) wymagane jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie?  

 

Nielegalna budowa tymczasowego ogrodzenia

Od kilku lat mamy z mężem działkę. Niedawno mąż przedłużył ogrodzenie, dobudowując tymczasowo jego część od strony drogi (powiatowej). To łącznie 4 słupki metalowe wbite w ziemię i siatka na wysokość 50 cm. Sąsiedzi zgłosili nas do nadzoru, który chce rozebrać ogrodzenie z powodu nielegalności. Co r

 

Budowa domów na sprzedaż na własnych działkach a podatek od ziemi

Posiadam własne działki budowlane. Mam firmę budowlaną świadczącą usługi budowlane – jako osoba fizyczna. Chciałabym na własnych działkach wybudować domy na sprzedaż. Co powinnam zrobić, aby uniknąć zapłacenia podatku dochodowego od ziemi, która jest moją prywatną własnością?

 

Uzyskanie duplikatu książeczki wojskowej

Mój ojciec stara się o wcześniejszą emeryturę z racji 15 przepracowanych lat w warunkach szczególnych. ZUS wymaga od niego przedłożenia książeczki wojskowej, którą niestety nie dysponujemy (zagubiła się). Czy mamy w tej sytuacji starać się o wydanie duplikatu książeczki wojskowej, czy też o zaświadc

 

Pełnoletnie dziecko a umowa najmu okazjonalnego

Podpisuję umowę najmu okazjonalnego w osobą (najemcą) posiadającą 2 dzieci, w tym jedno niepełnoletnie. Proszę o informację, czy pełnoletnie dziecko powinno być stroną i widnieć jako najemca? Czy ono powinno się poddać również egzekucji? Jak rozwiązać taki przypadek przy podpisaniu umowy? Czy dzieci

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »