.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dziedziczenie na podstawie testamentu a spełnienie warunków tzw. zapisu

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 06.05.2010

Dom dziadków, którego babcia zrzekła się na korzyść dziadka, został przekazany jego testamentem mojej mamie. Obecnie zmarła babcia, która w testamencie przekazała cały majątek mnie, czyli swojej wnuczce, z zastrzeżeniem, że mam jej córce (a mojej ciotce) zapłacić 7000 zł. Czy poza tą kwotą ciocia może żądać jeszcze zachowku lub czegoś od mojej mamy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W tym stanie rzeczy należy stwierdzić, że córce babci (a Pani ciotce) może przysługiwać uprawnienie do zachowku, ale tylko wtedy, gdy zapisana na jej rzecz kwota 7000 zł nie pokryje należnego jej zachowku (tzw. roszczenie o uzupełnienie zachowku).

 

Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego „zstępnym [czyli dzieciom, wnukom], małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

 

Warto dodać, że na rzecz Pani cioci został ustanowiony tzw. zapis.

 

Tym samym należało by ustalić, czy zapis kwoty 7000 zł pokrywa jej zachowek.

 

Podstawą obliczenia zachowku jest:

 

  • jej udział spadkowy (wyznacza go ilość pozostawionych spadkobierców ustawowych, tj. osób, które doszłyby do dziedziczenia, gdyby babcia i dziadek nie pozostawili testamentu), oraz
  • czysta wartość spadku.

 

Spadkobiercami ustawowymi po dziadku będą: babcia i jego dzieci.

 

Spadkobiercami ustawowymi po babci będą: wszystkie jej dzieci.

 

Czysta wartość spadku to aktywa spadkowe (korzyści) minus długi (z tym że nie odejmuje się zapisów i poleceń). Natomiast do spadku dolicza się ewentualne darowizny uczynione przez spadkodawcę.

 

Jeśli ciotka jest trwale zdolna do pracy, to jej zachowek oblicza się w sposób następujący:

1/2 x udział spadkowy x czysta wartość spadku = zachowek.

 

Należy jednak rozważyć, czy ewentualne żądanie zachowku po dziadku nie jest przedawnione. Roszczenie o zachowek przedawnia się bowiem z upływem 3 lat od ogłoszenia testamentu (art. 1007 § 1 Kodeksu cywilnego).

 

Jeśli dom należał tylko i wyłącznie do dziadka, to Pani ciotka może od Pani mamy żądać zachowku.

 

Oczywiście mama jeśli poniosła jakieś nakłady na dom, może je sobie odliczyć i odpowiednio zmniejszyć wartość domu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl