.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak nie dziedziczyć długów po dziadku?

Mój dziadek zmarł miesiąc temu. Nie pozostawił żadnego testamentu. Dowiedzieliśmy się, że dziadek miał bardzo dużo niespłaconych długów m.in. kredyty w bankach – pobrane bez poręczycieli, zadłużony gaz, światło, mieszkanie, telefon. Wiem, że mój tata, aby nie dziedziczyć tych długów musi odrzucić spadek m.in. przed notariuszem, ale wówczas dowiedziałam się, że wtedy wszystkie długi spadną na moją mamę, na mnie i mojego brata wraz z żoną. Oboje z bratem jesteśmy pełnoletni. Co my musimy poczynić, aby nie dziedziczyć tych długów? Czy moja mama, czyli synowa dziadka, też musi odrzucić spadek? A co z żoną mojego brata?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z prawem spadkowym spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy z mocy prawa. W opisanym przypadku dochodzi do dziedziczenia ustawowego. Do nabycia praw i obowiązków spadkowych nie jest potrzebne żadne oświadczenie. Jednak takie nabycie nie ma charakteru definitywnego.

 

Zgodnie z art. 1012 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93) spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku powoduje, że składający oświadczenie traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.

 

Niezmiernie ważny jest fakt, że oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać złożone w terminie sześciu miesięcy od chwili dowiedzenia się przez spadkobiercę o tytule swojego powołania. Do chwili złożenia oświadczenia nabycie spadku ma charakter tymczasowy.
 

Oświadczenie powyższe składa się przed sądem lub notariuszem.

 

Wyjaśnienia wymaga przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W takim przypadku odpowiedzialność za długi spadkowe zostaje ograniczona kwotowo do wysokości wartości należących do majątku spadkowego aktywów. W celu ustalenia, jakie aktywa należą do spadku i jaka jest ich wartość, sporządza się spis inwentarza.

 

W opisanym stanie faktycznym możliwe jest więc złożenie przed sądem bądź notariuszem oświadczenia o odrzuceniu spadku po kolei przez wszystkich spadkobierców, bądź oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza przez wszystkich lub niektórych spadkobierców.

 

W obu przypadkach należy pamiętać o zachowaniu sześciomiesięcznego terminu dla złożenia takiego oświadczenia. Jeśli bowiem termin ten nie zostanie dochowany osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych jest traktowana jak przyjmujący spadek wprost, a więc bez ograniczenia dziedziczenia długów spadkowych.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dariusz Kostyra

Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prawem cywilnym oraz rodzinnym. Zakończył już współpracę z serwisem eporady24.pl.


Komentarze (4):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus 8 =

18.05.2013

to jest trochę głupie, że na przyklad nie miałem do czynienia wogle z jakąś ciotką która umiera zostawiając same długi i żadnych spadkobierców, a ja potem musze latać po sądach i nie wiadomo gdzie jeszcze... nie powinno mnie to obchodzic, skoro za życia z tą ciotką wogle nie miałem kontaktu!! ale prawo to prawo, a ty się człowieku martw...

witek

18.05.2013

ale co zrobic jeśli nie wiem czy odziedziczyłam jakieś długi?? Moja Mama zmarla niedawno prowadziła jakies szemrane interesy i nie wiem czy nie miała długów, a nie chce odrzucac spadku bo meiszkam w domu który Ona zostawiła. jak to sprawdzić?

patrycja

16.05.2013

A kogo dzisiaj stac na splacanie długów spadkowych? Ja mam żonę, dzieci, kredyt... Mam wlasne długi, a do tego rodzinę na utrzymaniu. Ani mi w głowie jakies dziedziczenie długów. Moj ojciec tez miał same długi. Odrzuciłem spadek i tyle. Polecam takie rozwiazanie.

Paweł

15.05.2013

To prawda Mój mąż miał taką sytuację po śmierci ojca – zostały długi, a że on ma dużo rodzeństwa to wszyscy musieli odrzucić spadek. Było z tym sporo załatwiania, papierów… Notariusz mówił, że można z dobrodziejstwem inwentarza, ale tu rzeczywiście dziedziczyliby tylko długi. Naprawdę warto się trochę wysilić i posprawdzać co i jak zanim się spadek przyjmie. Smutne to ale prawdziwe…

Alina

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl